Kallima News

31 dec
2016

Rok 2016

... fotografický zápisník z našich výletov

Silvestrovský výstup na Javorinu

31. december 2016

Na poslednú tohtoročnú túru mi nakoniec zostal len jeden kamarát do dažďa, presnejšie do ľadu a snehu, ide so mnou len... Pokračovanie v našom blogu

K Dibrovovmu pomníku

30. december 2016

Dnes sa prejdeme po tradičnom a nenáročnom bielokarpatskom okruhu zo Starej Myjavy k Dibrovovmu pomníku a späť cez Kubíkov vrch a Krúžok. Na rozdiel od... Pokračovanie v našom blogu

Opäť na Žalostinej

29. december 2016

Po včerajšom teste terénu na Zemanských vŕškoch, rodinné stretnutie prijalo môj návrh, že záver roka nestrávime vysedávaním, ale využijeme pekné počasie aj na turistické... Pokračovanie v našom blogu

Test terénu

28. december 2016

Po snehu už na Myjave nie je ani pamiatka a cez okno to vyzerá na nádherný slnečný deň. Len ten vietor, až do vnútra počuť ako fučí a lomcuje stromami. Nakoniec... Pokračovanie v našom blogu

Zimná rozprávka na Poľane

23. december 2016

V dôsledku päťdňovej inverzie s hustou hmlou a celodenným mrazom je celá Myjava odetá do bieleho rúcha. Aj tie najtenšie konáriky, či stebielka tráv sú obalené bielou... Pokračovanie v našom blogu

Predvianočná Javorina

17. december 2016

Zimné putovanie za nádhernými výhľadmi na Malú a Veľkú Fatru. Zo Starej Myjavy cez Čupec, na najvyšší vrch Bielych Karpát – Veľkú Javorinu a späť cez Kubíkov vrch a Krúžok... Pokračovanie v našom blogu

16. 12. 2016 - Po Myjavských kopaniciach

Na Myjave je Vianočný jarmok, snehu nieto, tak aspoň malá prechádzka po kopaniciach.

10. 12. 2016 - Po západe slnka

Pri návrate z Vesného vrchu obloha opäť zahrala nebeské divadlo a predviedla sa v nádherných pastelových farbách.

4. 12. 2016 - Pod Surovínom

Je síce mrazivo, ale nefúka vietor, čas ako stvorený na zimnú prechádzku, tentokrát okolo Myjavy cez Surovín a Zemanské vŕšky. Miestami sú ešte posledné zvyšky snehu, ktoré nestihol štvrtkový dážď zlikvidovať a na poliach je mokro. Zato na zatienených miestach je ľad a suché rastliny sú obalené v ľadových kryštálikoch.

3. 12. 2016 - Nad Starou Myjavou

Jedna z posledných fotografií z dnešnej prechádzky po prvom tohtoročnom snehu v Bielych Karpatoch.

26. 11. 2016 - Nad Machovou ...

... alebo okolo Kobylieho vŕšku. Nad Machovou v Bielych Karpatoch, odkiaľ modrá turistická značka pokračuje cez Kamenné vráta, Krúžok až po Kubíkův vrch.

21. 11. 2016 - Opäť okolo Kobylieho vŕšku

Ďaľšia z prechádzok v Bielych Karpatoch okolo Kobylieho vŕšku nad Poľanou.

9. 11. 2016 - Okolo Kobylieho vŕšku

Jesenné prechádzky v bielokarpatských lesoch, keď sa ihličie smrekovcov sfarbuje do žlta sú nádherné.

Opäť na Javorine

1. november 2016

Podobne ako pred 7 mesiacmi sme sa rozhodli pre najkratšiu variantu výstupu na Javorinu, z Kubíkovho vrchu kde máme odparkované auto. Počasie je zatiaľ... Pokračovanie v našom blogu

30. 10. 2016 - PR Machová

Jesenné popoludnie strávené v prírodnej rezervácii Machová.

Jeseň v zámockom parku II

29. október 2016

Po roku sme opäť v Topoľčiankach a vďaka prijateľnému jesennému počasiu si neodpustíme krátku prechádzku po zámockom parku. Sme zvedaví, čo... Pokračovanie v našom blogu

28. 10. 2016 - PR Machová

Napriek tomu, že je už pokročilá jeseň, v prírodnej rezervácii Machová ešte stále kvitne viacero druhov rastlín. Na fotografii nevädzovec úzkoperý (Jacea stenolepis).

26. 10. 2016 - Večer v PR Machová

Slnko je už niekoľko minút za obzorom a v prírodnej rezervácii Machová sa stratili dlhé tiene spôsobené zapadajúcim slnkom. Všetko pomaly temnie, len obloha je dnes ku mne prívetivá a hrá aspoň na chvíľu, jemnými pastelovými farbami.

22. 10. 2016 - Súmrak nad Myjavou

Kedykoľvek je to len trochu možné, vyjdeme si na večernú prechádzku nad Myjavu. Západy slnka nad Myjavskou pahorkatinou sú nádherné a zakaždým iné.

16. 10. 2016 - Pri poldri

Dnes fúka len slabý vietor a na modrej oblohe s peknou vysokou oblačnosťou, žiari pomaly k obzoru klesajúce slnko, farbiace jesennú prírodu do zlatista. Nad Bielymi Karpatami sa ale tiahne pás nízkej tmavej oblačnosti, ktorý ďalej nad Ostrým vrchom a zvyškom Myjavskej pahorkatiny pomaly prechádza do závoja oparu a hmly.

14. 10. 2016 - Nad poldrom

Z kukuričného strniska nad poldrom pri Turej Lúke vidieť z Myjavy len vŕšky domov a ďalej vľavo vzadu Zemanské vŕšky. Je tesne pred západom slnka, zamračené a fúka statočný vietor, ktorý pravdepodobne prispel k zaujímavej oblačnosti.

7. 10. 2016 - Zemanské vŕšky

Večerná Myjava pri návrate z prechádzky zo Zemanských vŕškov.

3. 10. 2016 - Pred dažďom

Ďalší podvečer na Zemanských vŕškoch. Zmráka sa, stmieva sa, dážď sa blíži. Dnes sme mu veru neušli a domov sme došli mokrí.

2. 10. 2016 - Na Zemanských vŕškoch

Všade hlásia ochladenie a dážď, u nás na Myjave spadlo poobede asi 7 kvapiek. Podvečerná prechádzka po Zemanských vŕškoch sa vydarila.

1. 10. 2016 - Jesenná Žalostiná

Naše kroky sme dnes opäť nasmerovali do Bielych Karpát na malú rozhľadničku Žalostiná, tentokrát ale malou okľukou cez Kňazské hory, Bukovinu, Vojšické lúky a Bílou studnu. Okrem množstva jesienok obyčajných (Colchicum autumnale) a ďalších dokvitajúcich rastlín, sme na lúkach objavili aj bohatú lokalitu horca pľúcneho (Gentiana pneumonanthe).

27. 9. 2016 - Na Pálave

Z Myjavy do Holíča so skrutkou v kolese, potom nezvyčajne ochotná a rýchla oprava defektu v autoservise Šenigla a nakoniec predpoludním už úspešne parkujeme v Pavlove. Odtiaľto vyrážame na skrátenú verziu túry po Pavlovských vrchoch. Bolo tu nádherne a Pálavu si určite ešte viackrát zopakujeme.

25. 9. 2016 - K hradu Branč

Je pekné nedeľné popoludnie a po včerajšom asfaltovom pochodovom cvičení na Michalskom jarmoku na Myjave, sme dali prednosť krátkej relaxačnej prechádzke po Myjavských kopaniciach, od Škarítkovcov na hrad Branč a späť.

24. 10. 2016 - Michalský jarmok na Myjave

Ďalší takmer letný jesenný deň, tentokrát na Michalskom jarmoku na Myjave.

22. 9. 2016 - Jesenný podvečer nad Myjavou

Prvá jesenná prechádzka po Zemanských vŕškoch nad Myjavou. Motorkári sa predvádzali.

16. 9. 2016 - Pulčínské skály

Výlet do najväčšieho pieskovcového skalného mesta, ukrytého v hlbokých lesoch v moravských Karpatoch.

10. 9. 2016 - Pri prameni Nitry

Cestou z Repeša (pohorie Žiar) sme sa zastavili pod Kľakom pri prameni rieky Nitry (Lúčanská Malá Fatra).

8. 9. 2016 - Po Myjavských kopaniciach

Podvečerná prechádzka po Myjavských kopaniciach.

Veľký Manín

3. september 2016

Myšlienka ísť na Veľký Manín prišla spontánne a tak bez nejakej zvláštnej prípravy sme sa v sobotu ocitli pri kempe. Nemôžeme nič pokaziť, pôjdeme po značkách a tak by nám nič nemalo ujsť... Pokračovanie v našom blogu

31. 8. 2016 - Pod Ostrým vrchom...

... alebo s havíkom po Myjavských kopaniciach IV. Dnešný večer už ideme obdivovať západ slnka za Ostrým vrchom v štvorici.

30. 8. 2016 - Jelenia hora

Cez Jeleniu horu na Čiernu skalu a dolu Kršlenicou k autu v Plaveckom Mikuláši.

25. 8. 2016 - Rozprávkový dom ...

... alebo s havíkom po Myjavských kopaniciach III. Z Matejovca okolo vodnej nádrže, k rozprávkovému domu v Švancarovej doline, sme dorazili dosť neskoro. Je už takmer pol ôsmej a pomaly sa začína zmrákať. Slnko ale stále presvitá spoza strechy a spraviť dobrý záber v protisvetle je dosť komplikované. K autu sa vraciame takmer potme.

24. 8. 2016 - Nad Turou Lúkou ...

... alebo s havíkom po Myjavských kopaniciach II. Pekné dni pokračujú a dnešný večer sme sa vybrali nad Turú Lúku a prechádzame po poliach nad Padelkami, až k starej pieskovni.

23. 8. 2016 - Nad Vrbovcami

Dostali sme na pár dní do opatery Jankinu Lisu. Včera bolo zlé počasie, ale dnes sa už dalo večer vyraziť na prvú prechádzku s havíkom po Myjavských kopaniciach - rozhodli sme sa pre lúky a polia nad Vrbovcami.

20. 8. 2016 - Malá a Veľká Pec - Orlie skaly

Po neznačených chodníčkoch v Brezovských Malých Karpatoch k Malej Peci, potom k Veľkej a na záver dnešnej túlačky po Dobrovodsko–prašníckom krase Orlie skaly.

13. 8. 2016 - Dožinky Turá Lúka

Je zaujímavé vidieť ako naši predkovia kedysi hospodárili.

8. 8. 2016 - Kyseľová - Mníchova úboč V

Za letnou flórou do prírodných pamiatok Kyseľová a Mníchova úboč.

7. 8. 2016 - Brezovské Karpaty

Poobedňajšia túlačka po Brezovských Karpatoch.

Sandberg - Weitov lom

3. august 2016

Keďže nemám veľa času, z parkoviska pod bralom Slovinec strmo stúpam priamo k Sandbergu, k modrej turistickej značke, po ktorej pokračujem až po Weitov lom... Pokračovanie v našom blogu

30. 7. 2016 - Vodný mlyn

Cestou domov z dnešnej túry k Dobrovodskému hradu, sme sa ešte zastavili na konci Hradišťa pod Vrátnom. Je tu pekne zrekonštruovaný starý vodný mlyn z r. 1852.

20. 7. 2016 - Lom Rasová

Keď vás naplaší auto, ako sa to podarilo dnes nášmu, tak z plánov nezostane nič. Namiesto túry na Veľký Lopeník, sme to na Mikulčinom vrchu otočili a snažili sme sa čo najrýchlejšie dostať domov. Aspoň, že sme ešte pred tým stihli navštíviť Lom Rasová, kde už takmer nič nekvitlo. Presnejšie odkvitnuté boli tie druhy, kvôli ktorým sme sem dnes šli.

Okolo Vršatca

5. júl 2016

Počasie je nádherné a príjemný teplý letný deň je ideálny na výpravu do našich hôr. Tentokrát padla voľba na Vršatské bradlá. Krátko po desiatej hodine už... Pokračovanie v našom blogu

2. 7. 2016 - Červený Kameň (Festival zabudnutých remesiel)

Na Festival zabudnutých remesiel na hrade Červený Kameň zavítali aj sokoliari zo sokoliarskeho dvora ASTUR, Hrad Červený Kameň.

30. 6. 2016 - PR Machová

Neviem prečo, ale prírodnú rezerváciu Machová, napriek tomu, že ju máme takmer za humnami, sme doteraz prehliadali.

29. 6. 2016 - PP Velický hliník

Ďalšia krátka návšteva PP Velický hliník.

19. 6. 2016 - Nedeľné ráno v Žiline

Z nedeľnej raňajšej prechádzky po Žiline. Cestou späť sme sa ešte zastavili na farme v Lubine.

8. 6. 2016 - NPR Porážky

Ďalšia botanická výprava doNPR Porážky.

6. 6. 2016 - PP Kyseľová - PP Mníchova úboč

Dnes to bola výprava najmä za kvetinkami do PP Kyseľová a PP Mníchova úboč.

4. 6. 2016 - NPR Čertoryje

Výlet do NPR Čertoryje.

21. 5. 2016 - Plešivec - Čachtický hrad

Na Plešivec a Čachtický hrad.

Nový Starý most

20. máj 2016

Mal som to šťastie, že som navštívil Bratislavu bezprostredne potom, čo bol otvorený nový Starý most cez Dunaj. Električky po ňom ešte nejazdili... Pokračovanie v našom blogu

18. 5. 2016 - PR Drahy

Botanická výprava do PR Drahy

10. 5. 2016 - NPR Porážky - PR Dolnoněmčanské louky/h5>

Potulky po Bielych Karpatoch v NPR Porážky a PR Dolnoněmčanské louky.

5. 5. 2016 - PP Mníchova úboč

Za jarnou flórou do PP Mníchova úboč

30. 4. 2016 - Vápenná - Plavecký hrad

Z Plaveckého Podhradia na Vápennú a cez Klokoč a Plavecký hrad naspäť k autu. Viac než 15 km malokarpatská túra v trojici v peknom jarnom počasí a s množstvom zaujímavých rastlín.

28. 4. 2016 - PP Velický hliník

Krátka návšteva prírodnej pamiatky Velický hliník.

Haluzice - Hájnica

23. apríl 2016

Za hlaváčikmi jarnými do Haluzíc a prírodnej rezervácie Hájnica... Pokračovanie v našom blogu

22. 4. 2016 - PP Mníchova úboč a PP Kyseľová

Návrat na Mníchovu úboč a malý prieskum v neďalekej prírodnej pamiatke Kyseľová.

21. 4. 2016 - NPR Jazevčí

Malá botanická výprava za jarnou flórou do NPR Jazevčí.

19. 4. 2016 - PR Drahy

Za bielymi guľôčkami do prírodnej rezervácie Drahy.

PP Mníchova úboč

17. apríl 2016

Medzi chránené územia bola Mníchova úboč zaradená v r. 1990 a predmetom ochrany je skalná step s výskytom mnohých vzácnych, ohrozených a chránených xerotermných druhov flóry... Pokračovanie v našom blogu

13. 4. 2016 - NPR Zahrady pod Hájem

Z ďalšej výpravy za jarnou flórou do NPR Zahrady pod Hájem, ktoré sú už obsypané mnohými kvitnúcimi jarnými kvetmi.

5. 4. 2016 - Zemanské vŕšky

Malá výprava na Zemanské(Zemanovské) vŕšky najmä za rastlinkami. Miestami v hojnom počte kvitne biela forma fialky voňavej (Viola odorata).

2. 4. 2016 - Za snežienkami pod Javorinu

Z jarnej prechádzky v Bielokarpatských lesoch plných snežienok (Galanthus nivalis), z Kubíkovho vrchu na Javorinu a späť.

Za bielymi šafranmi

27. marec 2016

Pri našej vlaňajšej návšteve prírodnej pamiatky Za lesem, boli šafrany bielokveté dávno odkvitnuté, dnes ideme s nádejou, že nájdeme aj kvitnúce rastliny... Pokračovanie v našom blogu

23. 3. 2016 - Lykovec jedovatý

Výprava do Bielych Karpát, kde v lese za hranicou NPR Zahrady pod Hájem práve kvitnú lykovce jedovaté (Daphne mezereum).

20. 3. 2016 - Za prvými poniklecmi

V prírodnej pamiatke Nad Vápenkou sa už objavujú prvé kvety ponikleca veľkokvetého (Pulsatilla grandis). Mala by to byť najväčšia populácia tohto druhu v Bielych Karpatoch.

12. 3. 2016 - Nevšedné podoby prútia Rudník 2016

Z návštevy jubilejného 10. ročníka medzinárodného stretnutia košikárov - Nevšedné podoby prútia v Rudníku. Najviac nás upútalo monumentálne dielo "Košikári v Rudníku" vyhotovené z prútia.

14. 2. 2016 - Zemanské vŕšky

Dnes popoludní, napriek nevľúdnemu počasiu, relaxujeme na Zemanských vŕškoch.

13. 2. 2016 - Na Poľanu (takmer)

Ďalšia asfaltová turistika z Myjavy do Myjavy, tentokrát cez Brestovec - Vdoviakovci, pod rozhľadňu na Poľane a späť popri Trnovcoch až domov.

6. 2. 2016 - Z Myjavy do Myjavy

Asfaltová prechádzka z Myjavy cez Majtánovcov, Vankovcov, takmer k rozhľadni Hrajky a cez Turú Lúku znovu späť na Myjavu.

Posledná aktualizácia 31. 12. 2016

|Zobrazené 702 x|