Kallima Blog

28 okt
2017

Jeseň v zámockom parku III

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov 2015 a 2016, nám dnes počasie veľmi nepraje. Zo začiatku trochu prší, čo našťastie netrvá dlho a na záver našej prechádzky, tentokrát až k Veľkému rybníku, na chvíľu vykukne aj slnko.

Hoci poriadne ešte nemrzlo, na zemi je oproti vlaňajšku lístia oveľa viac a stromy nemajú až také pastelové farby ako po minulé roky. Možno to robia tmavé oblaky valiace sa po oblohe. Napriek tomu je tu ako vždy nádherne, vládne tu úžasná jesenná atmosféra a park je takmer bez ľudí. Poďte s nami na prechádzku po Zámockom parku Topoľčianky.

V dvadsiatich rokoch 20. storočia sa stal zámok letným sídlom prezidentov republiky. Prvý prezident ČSR – Tomáš Garrigue Masaryk navštevoval Topoľčianky počas svojej prezidentskej funkcie, takmer každý rok zvyčajne v auguste a v septembri. Posledným z prezidentov, ktorí využívali topoľčiansky zámok ako letné sídlo, bol Antonín Zápotocký.

Nádvorie topoľčianskeho zámku.

Socha T. G. Masaryka, v životnej veľkosti, vo vstupnej hale do výstavných priestorov zámku.

Poľovnícky zámoček

Pri kúpalisku (jazierko pri medveďovi) bola kedysi umiestnená plastika medveďa s muflónom, dnes sa originál nachádza v dvorane poľovníckeho zámočku a kópia je pred zámkom.

Unikátny vodný systém v zámockom parku má povrchovú ako aj podzemnú časť, pričom cez terénne prekážky je voda vedená v nadzemných umelých kanáloch.

Severné jazierko (Veľký rybník).

Pri hrádzi Veľkého rybníka prechádzame na chodníček, ktorým sa vraciame popri potoku Leveš naspäť k zámku.

Jaskynka panny Márie Lurdskej.

Blížime sa k ruinám Žltého mlyna.

Žltý mlyn pochádza z éry grófa Jána Nepomuka Keglevicha zo začiatku 19. stor. a je to pôvodne najstarší mlyn v Topoľčiankach, ktorý bol asi v polovici 19. stor. prestavaný do podoby imitujúcej zrúcaninu.

Labutie jazierko (Jazierko s baštou)

Stará buková aleja

Posledná aktualizácia 13. novembra 2017

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 1570 x|