Kallima Blog

29 okt
2016

Jeseň v zámockom parku II

Po roku sme opäť v Topoľčiankach a vďaka prijateľnému jesennému počasiu si neodpustíme krátku prechádzku po zámockom parku. Sme zvedaví, čo sa tu za rok zmenilo. Najskôr sa už tradične zastavujeme na krátku chvíľu v miestnom kostole.

Farský kostol sv. Kataríny Alexandrijskej dal postaviť v rokoch 1776 - 1784 gróf Karol Keglevich. Projekt vypracoval bratislavský architekt Melchior Hefele, ktorý projektoval aj Primaciálny palác v Bratislave. Je postavený v klasicisticko-barokovom slohu a dnes patrí medzi najkrajšie kostoly postavené v tomto slohu na Slovensku.

Mnohé vzácne dreviny v parku sú na pokraji svojho zániku. V strede sekvojovec mamutí (Sequoiadendron giganteum) a vľavo mohutný odumierajúci dub letný stĺpovitý (Quercus robur 'Fastigiata').

Vyhorená a schátraná kultúrna pamiatka kolkáreň pod zlatožltým ginkom dvojlaločným (Ginkgo biloba).

V parku bol obnovený unikátny povrchový aj podzemný vodný systém, vďaka ktorému sú bez akéhokoľvek motorického pohonu napájané všetky jazierka a fontány.

Labutie jazierko s imitáciou hradnej bašty (pôvodný názov Jazierko s baštou) je pravdepodobne najstaršie jazierko v parku. Dal ho vybudovať gróf Ján Nepomuk Keglevich de Buzin a je tiež napájané povrchovým vodným systémom. Súčasný názov sa zaužíval až neskôr, čo sa na ňom usadili labute.

Stará buková aleja v zámockom parku Topoľčianky.

Pri Južnom jazierku je aklimatizačná voliéra s ohradou, kde sú umiestnené pávy korunkaté (Pavo cristatus). V budúcnosti by sa mali voľne pohybovať po celom parku.

Napriek pokročilej jeseni ešte stále v hojnom počte kvitnú pakosty pyrenejské, zvončeky repkovité a teraz naozaj neviem čo napísať. Z diaľky som myslel, že sú to jesienky a nejako som ich podrobnejšie neštudoval ani pri fotografovamí, pretože sme už boli v časovom sklze. Až doma som si uvedomil, že jesienka obyčajná - Colchicum autumnale L. (ocún jesenní), čeľaď Colchicaceae vyzerá inak.

Pôvodný neogotický skleník - oranžériu dal vybudovať v rokoch 1828 - 1829 gróf Ján Nepomuk Keglevich de Buzin. Vpravo je mohutný opadavý ihličnan tisovec dvojradý (Taxodium distichum).

Spracované 4. novembra 2016

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 1431 x|