Kallima Blog

02 aug
2021

Pusté - Machnaté - Vyvieranie

NÍZKE TATRY - trasa: Demänovská dolina (816 m n. m.) - Pusté (1500 m n. m.) - Sedlo Machnaté (1450 m n. m.) - Iľanovské sedlo (1253 m n. m.) - Demänovská jaskyňa mieru (784 m n. m.) - Demänovská dolina (816 m n. m.); vzdialenosť 8,93 km; stúpanie 828 m; klesanie 828 m.

Po včerajších búrkach pokračuje aj dnes ráno v Demänovskej doline nevľúdne počasie so slabým mrholením. Je pondelok, jaskyňa je zavretá a na parkovisku od nás nikto nepýta nekresťanské parkovné. Vybrali sme si atraktívnu, menej frekventovanú trasu na Pusté (Pustô) a sedlo Machnaté (Machnatô). Naspäť do Demänovskej doliny sa vraciame cez Iľanovské sedlo a dolinou Vyvieranie.

Demänovská dolina

Po vchod k Demänovskej jaskyni slobody je chodník vyložený zámkovou dlažbou

Vstup do Demänovskej jaskyne slobody

Objaviteľský vchod do Demänovskej jaskyne slobody

Nad jaskyňou už vedie úzky chodník smrekovým lesom strmo hore po serpentínach a pomedzi atraktívne bralá. Zo značenej turistickej trasy odbočujú k skalám chodníčky, po ktorých sa určite dá dostať na zaujímavé výhľadové miesta. Počasie sa našťastie už umúdrilo, ale bohatá raňajšia rosa na vegetácii sa neúprosne tlačí do topánok.

Obloha sa na chvíľu vyjasňuje a medzi stromami sa môžeme na chvíľu pokochať aj peknými výhľadmi na hrebeň Nízkych Tatier.

Rosa je naozaj výdatná. V týchto miestach oproti nám ide osamelý turista. Mysleli sme si, že sa už vracia zo včasnej rannej túry. Rýchlo nás vyviedol z omylu. Vzdal to, pretože pre veľké mokro sa nechcel úplne premočiť.

Úzky chodník je zarezaný do strmého svahu, nad ktorým sa skláňa mokrá vegetácia. Ivan, ktorý ide ako prvý zbavuje chodník rosy, a preto ako jediný v sedle Machnaté žmýka ponožky.

Vrcholky kopcov sú takmer stále zahalené v oblakoch. Blížime sa asi k najkrajšiemu úseku výstupovej trasy. Mnohí prirovnávajú bralá pod Pustým k Šípskej Fatre, alebo oblasti okolo Ostrej vo Veľkej Fatre.

V najvyššom bode dnešnej trasy, v nadmorskej výške 1500 m, sa na chvíľu odkrývajú výhľady do okolia.

Poludnica (1548 m n. m.)

Zostupujeme do sedla Machnaté (1450 m n. m.), z ktorého sa dá pokračovať po modrej turistickej značke až na Krakovu hoľu. Žltá turistická značka, po ktorej pôjdeme po Iľanovské sedlo, zatáča prudko doľava.

Liptovská Mara, za ňou Chočské vrchy s dominantným Prosečným

Zostup k Iľanovskému sedlu

Iľanovské sedlo (1253 m n. m.)

Tu opúšťame žltú turistickú značku, ktorá vedie na Demänovskú horu. Naspäť do Demänovskej doliny zídeme po zelenej, cez dolinu Vyvieranie.

Prvý vodopád a za ním postupne kaskády ďalších

Siná (1560 m n. m.) na druhej strane Demänovskej doliny

V dolnej časti sa dolina zužuje, tok je dravší a prechod popri kaskádach a vodopádoch náročnejší. Na niektorých miestach je chodník zaistený reťazami a prechod cez potok uľahčujú aj drevené mostíky.

Vchod do Demänovskej jaskyne mieru (jaskyňa nie je verejnosti sprístupnená)

Jaskyňa Vyvieranie a v nej chránený zdroj pitnej vody, zachytený z podzemného toku Demänovky

Na konci doliny ústí potôčik Vyvieranie do Demänovky a neďaleko sútoku sa nachádza aj najmohutnejšia vyvieračka Demänovskej doliny. Je to časť Demänovky, ktorá sa stratila v krasovom podzemí niekde v oblasti Lúčok a tu sa opäť spája s povrchovým tokom Demänovky

Demänovka

Popri riečke je to k autu už len kúsok. Škoda, že to bol jediný spoločný výlet počas nášho rodinného pobytu vo Svätom Kríži.

Fotografie vo väčšom rozlíšení si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz

Posledná aktualizácia 17. novembra 2021

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 360 x|