Kallima Blog

15 máj
2021

Polom po daždi

MALÁ FATRA - trasa: Višňové (523 m n. m.) - Stráňavy, horáreň (520 m n. m.) - Sedlo Javorina (967 m n. m.) - vyhliadka nad kameňolomom Polom (997 m n. m.) - Polom (1010 m n. m.) - Sedlo Javorina (967 m n. m.) - Stráňavy, horáreň (520 m n. m.) - Višňové (523 m n. m.); vzdialenosť 15,51 km; stúpanie 523 m; klesanie 627 m.

Po troch daždivých dňoch hľadáme nejakú suchšiu variantu výletu a výstupom na Polom (1010 m n. m.) v Lúčanskej Malej Fatre, by sme nemali nič pokaziť. Bude to prevažne asfaltová turistika, ale mokrým a blatistým miestam sa aj tak nevyhneme. Pre istotu nejdeme ponad obľúbenú Stráňavskú tiesňavu, pretože na lúkach pod Hoblíkom je už dosť vysoká tráva a navyše sú po nočnom daždi mokré. Na výstupovú asfaltku prejdeme po poľnej ceste, kde sú ešte kaluže s vodou a blato, ale obísť sa dajú.

Stráňavská dolina a Hoblík

Sedlo Javorina

Na vyhliadke nad polomským kameňolomom

Havran (636 m n. m.) s rozhľadňou Špicák a hrad Strečno

Lavička cez Váh z Nezbudskej Lúčky a hrad Strečno

Starhrad nad Domašínskym meandrom

Krivánska Malá Fatra so zbytkami snehu na Malom Kriváni

Pamätník 1. československého armádneho zboru na Polome

Poškodené a zneuctené súsošie ženy, ktorá bráni matky s malými deťmi, je už našťastie opravené

Pohľad späť na polomský kameňolom

Pred nami Valientov diel (Goleštan)

Návrat do Višňového, nad Hoblíkom je pekná čierňava

Po malej prehánke na Polome bol zvyšok cesty suchý. Čierne oblaky, pomaly sa zbiehajúce nad Goleštanom a Hoblíkom, nás ale neprestali strašiť, až kým sme nedošli k autu. Nezmokli sme, ale bolo to len o chlp. Krátko po nasadnutí do auta sa spustila celkom výdatná prehánka.

Posledná aktualizácia 18. júla 2021

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 666 x|