Kallima News

22 MAY
2020

Krížom krážom 2020 ...

... alebo fotografický zápisník z našich tohtoročných výletov.

22. 5. 2020 - Na Dolnej rovni

Výstup na Dolnú roveň 950 m n. m. v Lúčanskej Malej Fatre z Turskej doliny.

21. 5. 2020 - Hrebeňom Hoľazní na Havraniu skalu

Dlho plánovaná túra zo Súľova hrebeňom Hoľazní na Havraniu skalu 835 m n. m. (3. najvyšší vrchol Súľovských vrchov). Odtiaľ popri skalnom okne k pamätníku SNP vo Vrchteplej a návrat späť do Súľova.

19. 5. 2020 - Okolo Veľkého Rozsutca

Zo Štefanovej do sedla Medzirozsutce, vynechávame Horné diery aj Tesnú rizňu, je tam veľa ľudí a na Malom Rozsutci si dali asi všetci stretávku. Rušíme pôvodný plán a pekne osamote pokračujeme do sedla Medziholie a potom dolu do Štefanovej.

16. 5. 2020 - Žiarce

Potulky po Kysuckej vrchovine do sedla Žiarce za červenohlavom obyčajným.

Dolinou Kúr nad Príslopok

11. máj 2020

Z doliny Kúr vedie na Malý Kriváň 1671 m n. m. asi najkratšia výstupová trasa. Naň dnes určite nevystúpime, nemáme to v pláne. Fúka silný vietor, na horách dokonca hlásia víchricu... Pokračovanie v našom blogu

8. 5. 2020 - Skalky (Lúčanská Malá Fatra)

Skalky 1190 m n. m. v Lúčanskej Malej Fatre, napriek tomu, že ležia na hlavnej trase hrebeňovky, patria medzi menej navštevované miesta. Sú tak trochu v tieni neďalekého Kľaku. Svojou krásou a nádhernými výhľadmi si nás plne získali.

7. 5. 2020 - Prvá Borová skala

Borovými skalami začína hrebeň Prostej, končiaci niekde pod Príslopkom. Dnes sme si spravili krátky výlet za vstavačmi mužskými do doliny Kúr a zároveň vystúpili na prvú Borovú skalu 724 m n. m.

4. 5. 2020 - Opäť na Minčole

Májový výstup na Minčol 1364 m n. m. - Lúčanská Malá Fatra, opäť z Turia, cez sedlo Prašivé a späť pod Hornú roveň a popod Dedovú do Turskej doliny.

30. 4. 2020 - Žibrid - Stratený budzogáň

Tentokrát ideme na Žibrid netradičnou, zo začiatku neznačkovanou trasou, z konca Kňazovej Lehoty cez sedlo Patúch. Zo Žibridu sa vraciame cez Stratený budzogáň, obchádzame Kamenný diel a Veľký vŕšok a pod Strážnou náš okruh uzatvárame.

27. 4. 2020 - Pod Krížavou

Z Turskej doliny cez sedlo Prašivé pod Krížavu a naspäť cez Skalku popod Čipčie dolu do doliny.

24. 4. 2020 - Skalka (Lúčanská Malá Fatra)

Výstup na Skalku 1308 m n. m. - Lúčanská Malá Fatra z Turskej doliny, k Čertovej lúke, popod Čipčie a sedlo Kobylie až na vrchol. Naspäť sa vraciame cez Sačné a krížom strmo dolu schádzame opäť do doliny.

23. 4. 2020 - Okolo Hoblíka

Po neznačených chodníčkoch ponad Stráňavskú tiesňavu okolo Hoblíka - Lúčanská Malá Fatra.

21. 4. 2020 - Aprílový výstup na Minčol

Opäť na Minčole 1364 m n. m. - Lúčanská Malá Fatra, tentokrát z Turia cez sedlo Prašivé do sedla Okopy a späť pod Hornú roveň a popod Dedovú do Turia.

18. 4. 2020 - Žiarce

Do Gbelian k cintorínu je to autom len na skok, odtiaľ sa vydávame na 11 km dlhú prechádzku do sedla Žiarce nad Lysicou. Do sedla vedie aj asfaltka, po ktorej sa tí pohodlnejší vyvezú autom. My využívame bočné chodníčky bez ľudí, odkiaľ sú tiež pekné výhľady na Malú Fatru, Straník a ďalšie kopčeky v Kysuckej vrchovine.

16. 4. 2020 - Skalky (Súľovské vrchy)

Potulky po rozkvitnutých Skalkách a Slnečných skalách v Súľovských vrchoch.

12. 4. 2020 - Dedová

Dedová 872 m n. m. v Lúčanske Malej Fatre je strmý skalnatý hrebienok s mohutným skalným bralom dvíhajúcim sa nad Turskou dolinou. Dá sa na ňu vystúpiť po skalách aj odspodu, my radšej volíme prístupnejšiu trasu, zostúpením z modrej turistickej značky vedúcej na Minčol z Višňového.

11. 4. 2020 - Ešte raz okolo Žilinského plesa

Za desať dní príroda ožila a niektoré dreviny sú už krásne rozkvitnuté.

10. 4. 2020 - Mikušová - Dolná Roveň - Goleštan

Vo Višňovom pod Hoblíkom je podobne ako včera, auto na aute a v doline je plno ľudí. Našim smerom po asfaltke k tunelu a potom do kopcov už nejde nikto. Nakoniec si užívame peknú túlačku po Lúčanskej Malej Fatre sami vo dvojici. Najskôr vyjdeme na Mikušovú, potom krížom po lese na Dolnú roveň 950 m n. m. a nakoniec ešte na Goleštan (oficiálne Valientov diel).

9. 4. 2020 - Hoblík

Predveľkonočný výstup na Hoblík 933,6 m n. m. v Lúčanskej Malej Fatre.

7. 4. 2020 - PR Beckovské skalice - PP Skalka pri Beckove

Po šiestich rokoch sa nám opäť podarilo navštíviť beckovské skalky.

5. 4. 2020 - Zas pri Žilinskom plese

 

4. 4. 2020 - Svinianka - Jarná brána

Svinianka 672 m n. m. sa nachádza v Skalkách v Súľovských vrchoch. Nevedie k nej turisticky značený chodník, ale po lesných chodníčkoch a cestách sa tam dá ľahko dostať. Keďže vrchol je poznačený ťažbou dreva, sú z nej pekné výhľady na hrad Lietava. Späť k autu prejdeme ešte kúsok po hrebeni až nad kameňolom a potom už po značkovanej trase až pod Slnečné skaly, odkiaľ sa ešte vydriapeme k Jarnej bráne, ktorú sme objavili vlani koncom leta.

3. 4. 2020 - Prechádzka okolo Žilinského plesa

Samozrejme pri Žiline žiadne pleso nie je, ani nemôže byť. Tak sme si pomenovali odkalisko popolčeka nad Rosinou a prechádzka okolo neho je v každom ročnom období, aj dennej dobe, celkom dobrá náhrada turistických aktivít.

2. 4. 2020 - Prechádzka nad Turie

Najideálnejšie ako sa vyhnúť ľuďom, je nevyužívať MHD, ani žiadnu verejnú dopravu, ale vyviezť sa niekam autom a vybrať si málo frekventovanú trasu. I keď nad Rosinou je raj psíčkarov, na dnešnej prechádzke nad Turie, sme opäť sami. Ani tu sa na diaľnici nič nedeje.

1. 4. 2020 - Prechádzka nad Lietavskú Lúčku

Začína apríl, ale kvetinky akosi spia a vyzerá to tak, že aj na privádzači do Žiliny z diaľnice od tunela v Lietavskej Lúčke sa ešte neprebudili. Ak budú aj naďalej pracovať takýmto tempom, tak po diaľnici budú jazdiť až naše vnúčence.

30. 3. 2020 - K Bytčickému potoku

Ľudí je vonku ako maku, na bicykloch, pešo, so psíkmi, aj bežci - všetci na tvárach s rúškami. Už z obchodu viem, že po pár minútach je rúško mierne vlhké. Všetko, čo vydychujeme sa v ňom zachytáva a znovu to vdychujeme namiesto čerstvého vzduchu. Neviem si predstaviť takto stráviť niekoľko hodín v prírode. Povinnosť nosiť rúška, pokiaľ nie som bezprostredne blízko niekoho, je chorá myšlienka. Vonku, kde je dostatok priestoru a ľudia sa obchádzajú na diaľku ako malomocní, nám naozaj nič nehrozí a ani my nemôžeme nikoho ohroziť. Sme sami dvaja, a preto idú rúška dolu.

29. 3. 2020 - Dobrovoľná karanténa

Je pandémia - zostaňte doma, počúvame stále z rádia. Sme riziková kategória, preto sme poslúchli a takmer 3 týždne (okrem jedného nakupovania v obchode) trčíme doma. To nás zabije miesto koronavírusu. Je nádherné teplé slnečné počasie a prechádzky na slnku sú odporúčané aj odborníkmi. Dnešným dňom končíme s dobrovoľnou karanténou a ideme von. Je nám len ľúto, že sme tak dlho váhali a nevyužili pekné dni.

10. 3. 2020 - Hrad Lietava - Strážna

Trasa z konečnej MHD v Bytčici do Podhoria cez hrad Lietava je veľmi pekná. Tentokrát to bolo aj s kvitnúcimi poniklecmi na hrade a nakoniec sme ešte odbočili po neznačených chodníčkoch aj na Strážnu nad Babkovom.

8. 3. 2020 - Za lykovcami nad Bytčicu

Dnes je to už naozaj jarná vychádzka. Ideme z Bytčice najskôr nad Lietavskú Lúčku, kde už vo veľkom kvitnú lykovce jedovaté, spolu s pečeňovníkmi. Do Žiliny sa vraciame po zelenej, popod novú diaľnicu.

2. 3. 2020 - Za Bánovou

Ráno prší a bude asi celé doobeda. Je celkom teplo 5 °C, hory sú zahalené do hmly a tam sneží. Poobede je už pekne, tak to využívame na prvú jarnú prechádzku. Na hrebeni Malej Fatry ešte panuje zima, ale tu dolu je celkom pekne a vo veľkom už kvitne podbeľ.

22. 2. 2020 - Skalka (takmer)

Z Turia do sedla Kobylie, napriek včerajšiemu sneženiu to bolo po neprešliapanom chodníku celkom jednoduché, ale na hrebeni sa už zabárame do hlbokého starého aj nového snehu viac než vyše kolien. Pôvodný zámer vystúpiť až na Skalku 1308 m n. m. v Lúčanskej Malej Fatre, asi 1 km pod vrcholom vzdávame a traverzujeme na Sačné, kadiaľ sa podobne ako pred týždňom vraciame po viac než 16 km do Turia.

19. 2. 2020 - Cez Hrebienok k Zamkovského chate

Predpoveď počasia nebola úplne priaznivá, ale nakoniec takmer 14 km dlhá trasa, zo Starého Smokovca, popod Slavkovský štít na Hrebienok a ďalej k Zamkovského chate, sa celkom vydarila. Návrat sme si vybrali popri vodopádoch Studeného potoka, Bilíkovu chatu späť do Starého Smokovca.

16. 2. 2020 - Sačné

Viac než 18 km dlhý výlet v Lúčanskej Malej Fatre z Turia na Sačné a späť.

29. 2. 2020 - Februárový výstup na Minčol

Na Minčol 1364 m n. m. vystupujeme osvedčenou trasou z Višňového, ale naspäť tentokrát zostupujeme do Turia.

27. 1. 2020 - Čipčie

Konečne je tu prvý tohtoročný výlet do Malej Fatry.

26. 1. 2020 - Dubňovica

V januári sme toho veľa nenachodili a naše aktivity sa obmedzili takmer výlučne len na Žilinskú kotlinu.

21. 1. 2020 - Prechádzka pod Dubňovicu

 

16. 1. 2020 - Z Budatína na Straník

Klasická prechádzka z Budatína na Straník. S peknými výhľadmi na Malú Fatru.

13. 1. 2020 - Prechádzka nad Solinky

 

8. 1. 2020 - Dubňovica

 

7. 1. 2020 - Prechádzka nad Rosinu

Ďalšia zimná prechádzka po Žilinskej kotline.

6. 1. 2020 - Trojkráľová prechádzka

Trojkráľová večerná prechádzka po Žilinskej kotline.

Posledná aktualizácia 22. 5. 2020

|Zobrazené 247 x|