Kallima News

09 JUN
2017

Krížom krážom 2017

... alebo fotografický zápisník z našich tohtoročných potuliek, pretože už tradične sa mi nedarí spracovať kompletné reportáže. Hotové príspevky ľahko poznáte a spolu s fotogalériou si ich môžete prezrieť v našom blogu.

9. 6. 2017 - PP Špidláky

Medzi Čejčom a Čejkovicami sa to Špidlákmi len tak hemží a možno aj miestni obyvatelia majú z toho kolotoč. Na mape možno ešte neďaleko Čejče nájsť už neexistujúcu prírodnú rezerváciu Špidláky. Názov Špidlák má aj kopec s nadmorskou výškou 214 m a pri Čejkovíciach sa nachádzajú Špidlák I, Špidlák II a Prostřední Špidlák, tvoriace spolu prírodnú pamiatku Špidláky. Aby z toho bolo dokonalý zmätok PP Špidláky je na turistickej značke označená ako Čejkovické Špidláky. Práve tieto lokality 3 strmých svahov - PP Špidláky, so zaujímavou stepnou flórou, boli cieľom mojej dnešnej floristickej vychádzky.

7. 6. 2017 - PP Hovoranské louky

Krásne počasie ma zlákalo na návštevu prírodnej pamiatky Hovoranské louky - rozsiahly komplex stepných lúk na južnej Morave s výskytom mnohých vzácnych druhov rastlín. Do mojej digitálnej zbierky zas pribudlo niekoľko nových druhov, ako najvzácnejší spomeniem hadinec červený - Echium russicum.

5. 6. 2017 - Za hmyzovníkmi do Bielych Karpát

Výprava za hmyzovníkmi do NPR Zahrady pod Hájem bola úspešná len čiastočne. Podarilo sa mi nájsť len niekoľko jedincov hmyzovníka Holubyho - Ophrys holubyana.

3. 6. 2017 - Myjavská päťdesiatka

Necelých 25 km pochodu Štefánikovým krajom z Myjavy na Bradlo a späť na Myjavu.

1. 6. 2017 - PR Dolnoněmčanské louky - NPR Porážky

Jedna z mokradí v Bielych Karpatoch pri PR Dolnoněmčanské louky sa môže pochváliť neuveriteľným množstvom vstavačovcov strmolistých - Dactylorhiza incarnata.

31. 5. 2017 - Poľana - PR Machová

PR Machová je výnimočná rezervácia a prekvapí ma pri každej ďalšej návšteve. Dnes to boli nádherne rozkvitnuté kosatce dvojfarebné - Iris variegata L.

29. 5. 2017 - Tematínske vrchy

Výprava za modruškou pošvatou nebola úspešná, veď ani nemohla inak skončiť, keď som nemal ani najmenšiu indíciu kde ju hľadať a Tematínske vrchy v Považskom Inovci sú predsa dosť rozsiahle. Nakoniec som opäť skončil na hrade Tematín, kde na hrane vyhliadky práve dokvital hadomor purpurový - Scorzonera purpurea L. a v lese som si konečne skompletizoval zbierku prilboviek, nálezom prilbovky červenej - Cephalanthera rubra (L.) Rich.

24. 5. 2017 - PR Machová

Nádherné pohľady na Myjavskú pahorkatinu pri návrate z PR Machová, kde to už začína hýriť orchideami. Okrem vstavačovcov májových, kvitnúcich na mokradi penovcového prameniska, bol pre mňa najvýznamnejší nález bielej formy vstavača mužského.

22. 5. 2017 - Omšenská baba

Aj na Slovensku máme Matternhorn a nie jeden ale dokonca dva. Ten vyšší, Slovenský Matternhorn (Ostrý Roháč), nájdeme v Západných Tatrách. My sme dnes dali prednosť nižšiemu - Považskému Matternhornu, ako zvyknú nazývať Omšenskú babu 668 m n. m. v Strážovských vrchoch.

18. 5. 2017 - Súľovské skaly

Súľovské skaly svojou vzdialenosťou už ležia mierne za hranicou nášho akčného rádiusu pre jednodennú turistiku, napriek tomu sme si toto nádherné miesto vybrali pre dnešný výlet. Oplatilo sa, počasie na jednotku, príroda úžasná a pokojná prechádzka v nádhernom skalnom meste s úžasnými výhľadmi.

17. 5. 2017 - Za vôňou cesnaku

Dnes som dokončil to, čo som nestihol pred 10 dňami, keď ma z NPR Zahrady pod Hájem vyhnala búrka. Na lúkach dominovali rozkvitnuté vstavače vojenské a mužské a lesom sa niesla intenzívna vôňa všade kvitnúceho cesnaku medvedieho.

16. 5. 2017 - Po chránených územiach Bielych Karpát

Popoludňajšia botanická prechádzka po chránených územiach Bielych Karpát. Necelých 13 km z PR Drahy cez PP Uvezené, PP Za lesem a PR Dolnoněmčanské louky naspäť do PR Drahy. Na tretí pokus sa horce Kochove v PP Za lesem konečne predviedli v plnej kráse.

14. 5. 2017 - Neotinea trojzubá v Myjavskej pahorkatine

Aj Myjavská pahorkatina je miestami bohatá na výskyt orchideí. Okrem bežnejších druhov som pred pár dňami našiel v PP Mníchova úboč aj vzácnejšiu neotineu trojzubú. Vtedy len začínala kvitnúť, dnes už bola v plnej kráse. V neďalekej PP Kyseľová som po úpornom hľadaní našiel ďalšie 2 nekvitnúce rastlinky.

11. 5. 2017 - NPR Strabišov-Oulehla

Naša botanická výprava smerovala dnes do známej rezervácie v Litenčickej pahorkatine - NPR Strabišov-Oulehla. Hlavný cieľ bol črievičník papučkový - Cypripedium calceolus L., ktorý tu práve začína kvitnúť. Na záver cesty sme ešte spravili malú odbočku k dvom pekným rozhľadniam Floriánka a Doubí.

Po mrazivej noci...

10. máj 2017

Predpoveď meteorológov sa splnila, v noci mrzlo a tu na Mníchovej úboči si to najviac odniesli vstavače purpurové. Takto dopadlo niekoľko desiatok nádherných rastlín... Pokračovanie v našom blogu

Horec Kochov v Bielych Karpatoch

9. máj 2017

Prvá naša zastávka bola v PP Za lesem - jedinej lokalite v Bielych Karpatoch, kde pôvodne rástol horec Kochov... Pokračovanie v našom blogu

8. 5. 2017 - Travičná - PP Žerotín

Nádherná prechádzka po Žalostinskej vrchovine - Biele Karpaty, za kvitnúcimi oskorušami. Z Tvarožnej Lhoty cez Travičnú, Radějov, Holý vrch a PP Žerotín, odtiaľ naspäť do Radějova a Tvarožnej Lhoty.

7. 5. 2017 - NPR Zahrady pod Hájem

Prvú búrku, ktorá sa prehnala ponad Žalostinskú vrchovinu a tu na nádherne zakvitnutých lúkach v NPR Zahrady pod Hájem len slabo pršalo, som ignoroval. Pri druhej, valiacej sa priamo sem, som to vzdal.

6. 5. 2017 - Opäť na hrad Tematín

Tentokrát sme sa vybrali na hrad Tematín z Lúky za krásneho počasia. Neskôr síce v miernom daždi a to sme ešte netušili, že hore na hrade bol celkom slušný zlievak. Naspäť sme šli po starodávnej hradnej ceste s nádhernými výhľadmi na Považie a Tematínske vrchy. Do Lúky sme už šli na okraji búrky, ktorá nám burácala takmer za chrbtom, niekde nad Trenčínom.

1. 5. 2017 - Haluzice - Zabudišová

Po roku sme sa opäť vrátili do Haluzíc. Dnes sme sa vybrali opačným smerom, nádherným krajom bielokarpatských kopaníc do Zabudišovej, k Zicháčkovej oskoruši.

30. 4. 2017 - Vápenky - PP Za lesem

Posledný aprílový deň sme sa vydali na potulky po niektorých chránených územiach Bielych Karpát. Na rozdiel od väčšiny turistov, ktorých kroky smerovali z Vápeniek na Veľkú Javorinu, my sme sa vydali opačným smerom, cez PP Bahulské jamy do PP Za lesem a odiaľ krížom cez PR Dolnoněmčanské lúky a NPR Porážky naspäť do Vápeniek.

24. 4. 2017 - V PR Machová

Bol som zvedavý aký je stav jarnej kveteny v prírodnej rezervácii Machová, tak som sa tam dnes pri návrate z Velkej nad Veličkou zastavil na asi dvojhodinovú prechádzku. Aj keď sa mi nič mimoriadne nepodarilo nájsť, Machová je zárukou na krásnu prírodu a ešte krajšie chvíle prežité v nej .

15. 4. 2017 - Veľký Lopeník

Takmer pred 3 rokmi sme absolvovali s Vierkou dosť namáhavý výstup na Veľký Lopeník z Květnej. Dnes v rovnakej zostave ako včera sme si naopak vybrali ľahkú variantu z Lopeníka. Počasie nebolo ideálne, stále bolo pod mrakom, vyhľady minimálne a dokonca z oblohy spadlo aj zopár kvapiek. Biele Karpaty sú ale zárukou dobrej a nenáročnej turistiky a ako obvykle nesklamali ani dnes.

Opäť na Kobyle

14. apríl 2017

Po necelých 2 mesiacoch sme si zas zopakovali prechádzku po Žalostinskej vrchovine a vybrali sme sa opäť na Kobylu. Dnes vo štvorici spolu s Lisou, sme spoločne... Pokračovanie v našom blogu

12. 4. 2017 - NPR Zahrady pod Hájem

Tento rok sme našu obľúbenú lokalitu zanedbávali. Až dnes sme sa konečne vybrali do NPR Zahrady pod Hájem a hneď sa nám podarilo nájsť aj novú, mimoriadne početnú populáciu vstavača bledého - Orchis pallens L.

10. 4. 2017 - NPP Na Adamcích

Krásne počasie, ešte krajšia krajina a opäť tisíce hlaváčikov jarných, ale aj kosatce nízke, modrice nebadané a ďalšie jarné kvety. Taká bola dnes naša krátka návšteva národnej prírodnej pamiatky Na Adamcích, pri Nenkoviciach v Kyjovskej pahorkatine.

5. 4. 2017 - Poľana - PR Machová

Chvíľami to dnes v Bielych Karpatoch vyzeralo na pekný dážď, nakoniec som k autu a aj domov prišiel suchý. Tak skromne napršalo až večer a v noci.

1. 4. 2017 - PR Horky

V Prírodnej rezervácii Horky neďaleko Milotíc práve kvitnú tisíce hlaváčikov jarných, tak sme sa na ne šli pozrieť. Nevynechali sme ani neďaleké bájne Náklo a na záver sme ešte krátko nakukli do zámockého parku v Miloticiach.

28. 3. 2017 - Z Krajného do Višňového

Za jarnou kvetenou do Čachtických Malých Karpát. 15 km putovanie z Krajného do Višňového cez Ošmek, Veľký, Malý Plešivec a Čachtický hrad.

23. 3. 2017 - Mikulčický luh

Výprava za scilou dvojlistou Spetovou veľkomoravskou - Scilla bifolia subsp. spetana var. magnomoravica, ktorá sa vyskytuje len na Južnej Morave v Mikulčickom luhu, neďaleko Slovanského hradiska pri Mikulčiciach.

21. 3. 2017 - Prvé kvety nad Myjavou

Aj na Zemanských vŕškoch sa už príroda pomaly prebúdza. Prvé kvitnú chochlačky plné - Corydalis solida.

Bledule v Rakoveckom údolí

17. marec 2017

Včera večer padlo definitívne rozhodnutie a dnes ráno sme vyrazili krížom cez Biele Karpaty, Chřiby a Litenčickú pahorkatinu do Drahanskej vrchoviny. Po necelých... Pokračovanie v našom blogu

16. 3. 2017 - Rozhľadňa Lhotka

Túto zaujímavú rozhľadňu v Hradčoviciach sme si dnes vybrali len na spestrenie programu, pretože našim hlavným cieľom bol Vlčnovský háj. V prírodnej rezervácii venovanej najmä vzácnej flóre, ale zatiaľ absolútne nič nekvitlo. Jedinou kvitnúcou rastlinou bol blyskáč cibuľkatý, ktorý sme našli v krovinách pri ceste smerom k rezervácii.

14. 3. 2017 - Na Zemanských vŕškoch

Naposledy sme cez Zemanské vŕšky prechádzali v snehu koncom januára. Teraz sa pomaly blíži jar, ale zatiaľ sme nenašli aní náznak nejakej kvitnúcej rastlinky.

13. 3. 2017 - Opäť v Kyseľovej a na Mníchovej úboči

Po pol roku som sa opäť vybral na moje obľúbené lokality v Myjavskej pahorkatine - do Kyseľovej a na Mníchovu úboč. Na južných svahoch už začínajú kvitnúť prvé chochlačky, nátržníky, veroniky a drobné bielokveté jarmilky.

5. 3. 2017 - Na Ostrom vrchu

Takmer zo všetkých potuliek po Myjavskej pahorkatine, či blízkych Bielych Karpatoch sú výhľady na Ostrý vrch 602 m n. m., s veternou elektrárňou na vrchole. V dnešnom dosť pochmúrnom počasí som sa konečne vybral priamo na jeho vrchol.

27. 2. 2017 - Na Kobylu

Dnes opäť v Bielych Karpatoch, tentokrát 10 km prechádzka od Kuželovského veterného mlynu na Kobylu 582 m n. m., najvyššieho bodu Žalostinskej vrchoviny na moravskej strane.

25. 2. 2017 - K hradu Tematín

Sólo túra (naplánovaná pôvodne vo dvojici) v Považskom Inovci z Hrádku Dolina k hradu Tematín a cez Bezovec, Skaliny a Sedlo pod Skalinami naspäť k autu. Miestami v blate, inde zas v snehu, alebo ľade v peknom slnečnom počasí. Posledný niekoľkokilometrový úsek po asfaltke bol úmorný a po 19 km som mal toho dnes akurát tak dosť.

Za cencúľmi do Pulčína

13. február 2017

Je zima ako sa patrí a cencúle (na vysvetlenie pre bratov Čechov rampouchy, aby textu rozumeli) sú všade. Tak prečo sa trepať 100 km niekde do Pulčína, do Valašska... Pokračovanie v našom blogu

5. 2. 2017 - Výstup na Bradlo

Doobeda ešte zamračené a hmla, poobede už slnečno, modrá obloha a pekné oblaky. Sneh sa síce topil, miestami bola voda, dokonca aj blato, ale všetko sa to dalo obísť a nakoniec som strávil 3 hodiny v peknom prostredí Myjavskej pahorkatiny pri výstupe z Priepastného k mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle.

29. 1. 2017 - Poľana - PR Machová

Dnešné popoludnie v Bielych Karpatoch v PR Machová. Na stromoch nádherná inovať, snehu tak akurát aby sa dalo bez problémov v ňom kráčať, slnko, modrá obloha a ticho. Pri návrate k autu po západe slnka na Poľanu už poriadne mrzlo -10 °C.

27. 1. 2017 - Na Myjavu cez hrad Branč

Pohľad na zasnežený hrad Branč, ktorý bol dnes našim hlavným cieľom pri takmer 14 km dlhej túre po zasneženej Myjavskej pahorkatine. Naše putovanie sme začali v Hornej Doline, kam sme sa doviezli autobusom. Odtiaľ sme pokračovali cez hrad Branč, Škarítkov, do Turej Lúky a potom okolo poldra cez polia a pasienky domov.

26. 1. 2017 - K Sládečkovcom

Dnešnú zimnú prechádzku sme nasmerovali opačným smerom ako včera. K Sládečkovcom, už klasicky cez Zemanské vŕšky a okolo Zemanovcov. Cestou späť nám obloha opäť predviedla svoje umenie a zafarbila oblaky do oranžovo-ružových odtieňov. Domov sme dorazili už po tme, spokojní a mierne unavení, po viac než 8 km, miestami namáhavého šliapania v hlbokom snehu.

25. 1. 2017 - Okolo zamrznutého poldra

Pochmúrne počasie so sivou oblohou a bez výhľadov nás vylákalo len na krátku poobedňajšiu zdravotnú prechádzku. Bol to asi 6,5 km okruh k Turej Lúke, okolo poldra a späť domov krížom cez zasnežené polia, miestami s takmer po kolená naviatym snehom.

23. 1. 2017 - Rozhľadňa Na Podluží

Dnešná krátka zastávka pri rozhľadni Na Podluží v nevľúdnom a sychravom počasí. Na vyhliadkovej plošine vo výške 29 m nám vietor a mráz pripravili kruté podmienky s hmlistými výhľadmi do neďaleka.

21. 1. 2017 - Po myjavských kopaniciach

Z dnešnej zimnej prechádzky, v snehu a mraze po Myjavských kopaniciach.

2. 1. 2017 - Po myjavských kopaniciach

Z prvej tohtoročnej prechádzky po Myjavských kopaniciach sme sa vracali z Turej Lúky na Myjavu po tme, nezáživným šľapákom popri asfaltovej ceste. Na fotografii slávnostne osvietený hotel Štefánik.

Posledná aktualizácia 9. 6. 2017

|Zobrazené 485 x|