Kallima News

16 SEP
2018

Krížom krážom 2018 ...

Podobne ako po minulé roky, nestíham spracovať naše potulky po Slovensku a susednom Česku, tak si pozrite aspoň malý prehľad, kam sa nám tento rok podarilo zatúlať sa.

16. 9. 2018 - Kojšová

V tomto roku už tretíkrát stúpam po strmom svahu k rozhľadni Špicák nad Strečnom a tentokrát je mojím cieľom nevysoký bralnatý kopček Kojšová nad Stráňavami, ktorá okrem niekoľkých vyhliadkových brál ukrýva aj malý kamenný hríb. Po miestami strmom zostupe pokračujem cez Stráňavy do Trnového po cintorín na ktorom stojí unikátny drevený kostolík sv. Juraja.

13. 9. 2018 - Vlkolínec

Máme za sebou ďalšiu vydarenú túričku. Tentokrát niečo cez 10 km vo Veľkej Fatre zo zastávky Ružomberok, Biely Potok - pri moste, strmým stúpaním popod Sidorovo do Vlkolínca a naspäť cez ružomberskú kalváriu na vlakovú stanicu.

10. 9. 2018 - Hlbocký ...

Pôvodné mal byť v nadpise vodopád, ale ani pri najväčšej predstavivosti sa o tom malom cícerku vody, ktorý cvrčal hore zo skaly, nedá napísať ako o vodopáde. Všetko nám vynahradili vyhliadky pod Roháčom na celý komplex Súľovských vrchov a túričku necelých 10 km z Hlbokého nad Váhom do Podhoria opäť môžeme zaradiť medzi vydarené.

8. 9. 2018 - Pod Repešom

Je tu september a s ním spojené aj rodinné stretnutie v starom pastierskom zrube na čarovnej lúke v pohorí Žiar nad Brieštím, na Repeši. Ako obvykle počasie výborné, tentokrát spojené aj s bohatou nádielkou húb.

7. 9. 2018 - Veľký Kriváň - Poludňový Grúň - Snilovské sedlo

Aj my sme sa už zaradili medzi lanovkárov, pretože strmý výstup a najmä zostup zo Snilovského sedla nám dnes zabezpečila lanovka. Polhrebeňovku po východnom a severnom hrebeni Malej Fatry zo Snilovského sedla 1490 m n. m. na Veľký Kriváň 1709 m n. m., Chleb 1647 m n. m., Hromové 1636 m n. m., Južný 1572 m n. m. a Severný vrchol Stien 1535 m n. m. až po Poludňový grúň 1460 m n. m. a späť, za nádherného počasia, sme si plne užili.

29. 8. 2018 - Poludňový grúň - Pekelník

Tentokrát to nebola poldenná prechádzka po kopčekoch, ale celodenná túra v trojici, po časti hrebeňa Malej Fatry. Z Vrátnej výživným stupákom na Poludňový grúň, potom hore a zas dolu cez Steny, Hromové, Chleb, Veľký Kriváň a Pekelník. Nakoniec "pekelný" zostup strmou kamenistou, miestami ťažko priechodnou, roklinou popod Kraviarske naspäť do Vrátnej do Starej doliny.

28. 8. 2018 - Žibrid po druhé

Súľovské vrchy sú nádherný kus Slovenska. Keď sa k tomu pridá výborné počasie, dychberúce skalné útvary ako je Stratený budzogáň, lesy takmer bez človiečika a ešte niečo navrch, je z toho krásny výlet.

22. 8. 2018 - K Šútovskému vodopádu

Šútovský vodopád je napájaný z Mojžišových prameňov, ktoré vyvierajú v nadmorskej výške 1 140 m na juhozápadnom svahu vrchu Hromové. Voda vo vodopáde (najvyššom v Malej Fatre) padá z výšky 38 m a ďalej tečie v čarovnom Šútovskom potoku s mnohými balvanmi, zátočinami a kaskádami.

20. 8. 2018 - Šíp

Šíp 1170 m n. m. nad Stankovanmi som po minulé dva razy, keď som hľadal vzácne rastliny na mokradiach po oboch stranách Váhu, obdivoval len z diaľky. Konečne som si ho v potu tváre vychutnal v plnej kráse, ktorú trošku hatila len vidina možnej blížiacej sa búrky, ktorá práve keď som bol na vrchole šantila v Žiline.

19. 8. 2018 - K rozhľadni Tábor

V okolí Žiliny vyrástlo v poslednom období niekoľko rozhľadní. Jednou z nich je rozhľadňa Tábor postavená na rovnomennom vrchu v nadmorskej výške 697 m. nad Kysuckým Novým Mestom, kam sme sa vybrali na nedeľnú prechádzku. Výhľady z nej sú síce pekné, žiaľ čiastočne obmedzené okolitými stromami a podstatne viac sa dá vidieť z niektorých miest pri samotnom výstupe.

16. 8. 2018 - Drôtená ZOO

Dnes sme mali možnosť navštíviť unikátnu výstavu, ktorú usporiadali umeleckí drotári v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Výstava Drôtená ZOO - tradícia a súčasnosť v drotárskej tvorbe je otvorená do 30. augusta 2018.

13. 8. 2018 - Hričovský hrad - Roháč

Pre dnešnú, asi 10 km dlhú túru, sme si opäť vybrali Súľovské vrchy. Trasa viedla z Hričovského Podhradia na Hričovský hrad, potom na jednu z vyhliadok pod Roháčom a nakoniec cez Roháč do Lietavskej Závadky.

12. 8. 2018 - Opäť na Špicáku

Z dnešnej poobedňajšej túričky na rozhľadňu Špicák a vrch Zvonica k pamätníku francúzskym partizánom.

10. 8. 2018 - XI. Stredoveký deň v Žiline

Z vystúpenia sokoliarov AQUILA z Bojníc na XI. Stredovekom dni v Žiline.

7. 8. 2018 - Skanzen vo Vychylovke

Z dnešnej návštevy múzea kysuckej dediny skanzenu vo Vychylovke.

6. 8. 2018 - Drotárov rok na Budatínskom hrade

Po včerajšom lejaku sa do Váhu pri Budatínskom hrade valí kalná Kysuca a hoci sa teplota opäť šplhá k tridsiatke, v parku nad sútokom oboch riek je príjemný chládok. Je to ideálne miesto na poobedňajší relax a zároveň návštevu putovnej výstavy českých drotárskych majstrov - Drotárov rok, usporiadanej pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky.

30. 7. 2018 - PR Močiar

Ďalšia botanická výprava za vzácnymi slanomilnými rastlinami do prírodnej rezervácie Močiar.

28. 7. 2018 - PR Rojkovské rašelinisko

Malá botanická výprava do prírodnej rezervácie Rojkovské rašelinisko.

25. 7. 2018 - Hrad Lietava - Skalky

Pokračujem v poznávaní Súľovských vrchov. Dnes 12 km z Lietavskej Lúčky na Lietavský hrad a potom cez Skalky a najkrajšiu vyhliadku medzi Poluvsím a Rajeckými Teplicami zostupujem z hrebeňa a končím na vlakovej stanici v Poluvsí.

24. 7. 2018 - Žibrid - Stratený budzogáň

Túrička zo Zbyňova na 2. najvyšší vrch Súľovských vrchov - Žibrid 867 m n. m., potom k Stratenému budzogáňu a po náučnom chodníku na vláčik do Rajeckých Teplíc.

23. 7. 2018 - Opäť v Skalkách

Skalky nad Rajeckými Teplicami sú ideálne na popoludňajšiu prechádzku v nádhernej prírode. Dnes 7 km túrička cez najvyšší vrch Skaliek - Skalky 778,3 m n. m. a potom postupne jedna vyhliadka za druhou s fantastickými výhľadmi do Rajeckej kotliny a na Lúčanskú Malú Fatru.

21. 7. 2018 - Špicák - Polom

Dnes vyrážam do Malej Fatry sám a opäť začínam v Nezbudskej Lúčke, odkiaľ moje kroky vedú na druhú stranu Váhu do Strečna a hore strmým stúpaním k novej rozhľadni Špicák 620 m n. m. Ďalším výdatným stupákom na Polom 1010 m n. m. a popod Hoblík schádzam do Trnového.

16. 7. 2018 - Starhrad

Krátka ochutnávka Malej Fatry - výstup z Nezbudskej Lúčky k Starhradu.

9. 7. 2018 - Nad Rajeckými Teplicami

Tentokrát začínam v Poluvsí a končím v Rajeckých Tepliciach, trasa je ale úplne iná ako pred 3 mesiacmi, mojim cieľom sú skalné vyhliadky nad Rajeckými Teplicami.

8. 7. 2018 - Pri Lesoparku Žilina

Pri Lesoparku Žilina

4. 7. 2018 - Straník - Dubeň

Dnes krátka túrička po Kysuckej vrchovine, zo Zástrania, cez Straník 769 m n. m. a rozhľadňu na Dubni do Budatína.

1. 5. 2018 - PP Mníchova úboč

Takmer po roku opäť v PP Mníchova úboč. Tentokrát s mimoriadnym bonusom, v podobe nekončiacej naháňačky za rýchlym pavúčikom stepníkom červeným.

29. 4. 2018 - PR Šujské rašelinisko

Z krátkej návštevy v PR Šujské rašelinisko a hľadanie vachty trojlistej.

17. 4. 2018 - NPR Zahrady pod Hájem

Už tradičný jarný okruh v NPR Zahrady pod Hájem za cesnakom medvedím a prvými jarnými orchideami.

12. 4. 2018 - Skalky - Súľovské vrchy

Pár hodín v Skalkách nad Rajeckými Teplicami a potom cez Bielu skalu do Poluvsia.

Za prvými jarnými kvetmi

28. marec 2018

Napriek nevľúdnemu počasiu, vyrážam poobede na krátku botanickú exkurziu na moje obľúbené miesta v Bielych Karpatoch. V prírodnej pamiatke Nad Vápenkou zostávam... Pokračovanie v našom blogu

23. 3. 2018 - Pod Surovínom

Zas len také malé vybehnutie nad Myjavu k Surovínu.

12. 3. 2018 - Žitné jamy - Zemanské vŕšky

Na dnes predpovedali meteorológovia dážď a ich predpoveď sa splnila už na poludnie, kedy začalo pršať. Dovtedy som ešte stihol vybehnúť si k Žitným jamám a na Zemanské vŕšky.

10. 3. 2018 - Na Zemanských vŕškoch

Zo snehu z pred týždňa zostali len nepatrné zvyšky, mrazy konečne ustúpili a už teraz sa teším na výpravy za prvou jarnou flórou. Na úvod malá prechádzka po Zemanských vŕškoch.

4. 3. 2018 - K Svacenickému jarku

Zo zimnej prechádzky k Svacenickému jarku, pravostrannému prítoku Myjavy.

3. 3. 2018 - Okolo Myjavy

Z dnešnej 9 km prechádzky po zasnežených poliach a lúkach okolo Myjavy.

15. 2. 2018 - Po Žalostinskej vrchovine

Popoludňajšiu 16 km túru po Žalostinskej vrchovine už tradične začínam v Chvojnici, časti Hate, odkiaľ po modrej turistickej značke a z časti krížom cez lúky pokračujem až k pamätnému dubu pri dedinke Jiříkovec. Naspäť už idem cez NPR Čertoryje a Vojšické lúky až k rázcestiu Biela studňa a dúfajúc v pekný západ slnka, už takmer po tme, som konečne pri rozhľadničke na Žalostinej. Škoda, západ slnka dnes nevyšiel, hoci ešte pred hodinou to vyzeralo veľmi nádejne.

20. 1. 2018 - Poľana - Krúžok

Na takéto krásne počasie s modrou oblohou bola dnes pani zima skúpa. Väčšinu času, na dnešnej 12 km túre z Poľany na Krúžok a späť, sme kráčali v hmle a poslednú pol hodinu aj v snežení.

Posledná aktualizácia 16. 9. 2018

|Zobrazené 692 x|