Kallima Blog

01 máj
2014

Travičná

Dnešnú prvomájovú výpravu začíname takmer pánu bohu za chrbtom, v bielokarpatskej dedinke Malá Vrbka. Hneď na začiatku sme postavení pred rozhodnutie, ktorým chodníkom sa vybrať. Buď to bude Šumárnicky náučný chodník, alebo Vrbecko – Kuželovský. Oba sú nám už dôverne známe z nedávnej výpravy za prvými jarnými orchideami. Nakoniec sme to vyriešili šalamúnsky a každý z nás ide po inom. Je to aj tak jedno, oba vedú súbežne takmer 2 km do kopca, po asfaltovej ceste, až k výškovému vrcholu dnešného putovania – rázcestiu Pod Výzkumem. Už tu nás pohladili na duši pekné výhľady k Čertoryjám, Vojšickým lúkam, Kobyle a na druhú stranu až k Javorine.

Odtiaľto už kráčame mierne dolu svahom po známej červenej značke - ceste Marušky Kudeříkové. Lúky sú už plné rozkvitnutých margarétok, devätorníkov, zbehovcov a najmä rôznych tráv, z pomedzi ktorých sa predierajú biele súkvetia bledavky okolíkatej a množstvo ďalších rastlín.

Onedlho už kráčame lesom rozvoniavajúcim prvými konvalinkami. Podrast pod stromami sa pomaly dvíha a okrem konvaliniek a tradičného cesnaku medvedieho, rozkvitajú aj prvé marinky voňavé, po novom je to vraj lipkavec marinkový, árony alpínske, kokoríky, hluchavky biele a na výslní aj hluchavníky žlté. Od rázcestia Kněždubský háj pokračujeme stále po červenej až pod Šumárnik. Najskôr lesom a potom po lúke, odkiaľ sú krásne výhľady na Kněždub.

Šumárnik

Pri rázcestí, na okraji lesa stojí drevená replika malej strážnej veže, ktorú strážia dvaja bojovníci vytesaní z dreva. Údajne sa tu v minulosti nachádzalo hradisko a okrem veľkého pohrebiska sa tu našli aj rímske mince s podobizňou cisára Marca Aurelia. Na vrch Šumárnik 398 m n. m. vedie odtiaľto úzky chodníček. My využívame príjemné miesto na doplnenie energie. Už odtiaľto ponad stromy nesmelo vykúka cieľ našej cesty – rozhľadňa Travičná. Čaká nás ešte asi 2,5 km šliapania.

Travičná

Na naše sklamanie cesta lúkami a lesom po chvíli končí a až po rozhľadňu nám zostáva celkom rušná asfaltová cesta. Autá, zástupy ľudí, poniektorí tiež turisti s fľašou plzenského v ruke. Rozhľadňa je postavená na nevysokom kopčeku 380 m n. m., je vysoká 53 m a vyhliadková plošina, na ktorú mám prísny zákaz vyjsť, je vo výške 34 m. Snáď nabudúce to už pôjde. Tak aspoň zopár, asi nie moc podarených fotografií proti slnku a svoje kroky otáčame späť.

Aby sme sa dostali na modrú značku prechádzame krížom cez výletný areál Salaš pod Travičnou. Po krátkom predieraní sa pomedzi kríky už vchádzame medzi prvé chatky a objavuje sa aj hľadaná modrá, ktorá sem vedie od Zlatníckej doliny pri Skalici. Lesom to netrvá zas dlho a od rázcestia Čertův Mlýn až po vodnú nádrž Lučina opäť kráčame po asfaltovej ceste. Tu po krátkom oddychu pri vodnej ploche meníme nielen modrú značku za zelenú, ale aj asfaltku za panelovú cestu a takto pokračujeme krížom cez chatovú osadu až k rázcestiu Traviska. Tu konečne naše utrpenie z kráčania po nie najvľúdnejšom podklade končí a v pravom uhle odbáčame doprava, smerom k NPR Čertoryje.

Čertoryje

Čertoryje sú unikátnym komplexom kvetnatých bielokarpatských lúk, s asi najväčším výskytom orchidei na jednej lokalite (údajne by tu malo rásť okolo 22 druhov). Pôvodne sme tu plánovali stráviť celý dnešný deň, ale tesne pred odchodom z Myjavy sme zmenili plán a prieskum rezervácie odložili na neskôr. Dnes sme to zobrali okľukou a cez Čertoryje prechádzame len krátko pri návrate späť.

Zelená značka prechádza krížom cez celú rezerváciu a ochranné pásmo Vojšické lúky. Po pár metroch ju opúšťame a pomaly meandrujeme okolo nej. Naša snaha nájsť aspoň jednu orchideu sa však nestretáva s úspechom. Po chvíli to vzdávame a poberáme sa pomyselným smerom, kde tušíme, že by mohlo byť rázcestie Pod Výzkumem. Ešte musíme prejsť údolím Radějovky, ktorá pramení kdesi pod Kobylou a tu pri potôčiku celkom hojne rastú a už aj kvitnú vranovce štvorlisté (Paris quadrifolia). Až pri stúpaní lúkou k rázcestiu Pod Výzkumem opäť súťaž v nájdení prvej dnešnej orchidey vyhráva Vierka. Mohol by to byť vstavač mužský poznačený (Orchis mascula subsp. signifera). Sú tu asi dve rastlinky a to je pre dnešok všetko.

Pri rázcestí Pod Výzkumem zisťujeme, že sme asi jediní, ktorí šliapali takmer 2 km po asfaltke od Malej Vrbky po svojich. Stoja tu asi 3 autá a cestou dolu nás obchádzajú ďalšie, nakoniec zákaz vjazdu sem nie je, ale cesta je mimoriadne úzka. Poslednými pohľadmi ku Kuželovskému větráku a Javorine sa pre dnešok lúčime s malebným Horňáckym krajom.

Posledná aktualizácia 13. januára 2017

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 2271 x|