Kallima Blog

24 máj
2012

Skalné ruže 2012 - výber z noviniek

Skalné ruže a ich farebná variabilita ma natoľko uchvátili, že ich zbieranie a budovanie zbierky sa stalo pre mňa vášňou. Na jar niektoré kultivary menia svoje sfarbenie takmer nepretržite a prekvapujú ma novými odtieňmi, ktoré ešte v minulom týždni nemali. Ich farebnú variabilitu ovplyvňuje prakticky všetko - substrát v ktorom sú pestované, teplotné a svetelné podmienky, vodný režim a mnoho ďalších, o ktorých nemáme ani tušenia.

Momentálne existuje niekoľko tisíc kultivarov skalných ruží a v každom roku pribúdajú ďalšie. Sú aj také, ktoré z kultúry natrvalo zmizli a pravdepodobne ich už nikto nepestuje. Medzi popredných šľachtitelov patria najmä nemeckí pestovatelia, od ktorých v posledných rokov získavame skalnice aj do našej zbierky.

Podobne ako každý rok, aj v minulom roku sa nám podarilo získať z Nemecka viac než 150 nových kultivarov a botanických druhov skalných rúží. Od ich príchodu v balíku (ako ružice na zakorenenie) uplynulo presne 13 mesiacov a na niektoré z nich sa môžete teraz pozrieť.

Toto je len malý výber z novozískaných kultivarov, ktoré budú zaradené do katalógu našich rastlín v zimných mesiacoch a časť z nich bude pre prípadných záujemcov k dispozícii na jar 2013.

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 3492 x|