Kallima Blog

02 aug
2017

Sandberg - Weitov lom II

Po roku som sa vrátil. Opäť je streda popoludní a na rozdiel od vlaňajška extrémne horúco. V tieni sa teplota šplhá nad 35° C a na slnku je hotové peklo. Napriek tomu sa vydávam do takmer púštnych podmienok, ktoré momentálne panujú v NPR Devínska Kobyla medzi Sandbergom a Weitovym lomom.

Auto nechávam na parkovisku pod mohutným bralom Slovinec a vzhľadom na štrajkujúce koleno volím jednoduchšiu i keď dlhšiu trasu okľukou po uliciach Devínskej Novej Vsi, s nepatrným stúpaním.

Na rozdiel od vlaňajška sa vydávam hrebeňom Sandbergu po žltej turistickej značke, odkiaľ sú pekné výhľady smerom do Rakúska, ale aj na druhú stranu na Malé Karpaty.

Nad Weitovym lomom to vzdávam a mením plán, vraciam sa späť prakticky tou istou trasou ako vlani. Vládnu tu pekelné podmienky, všetko je vysušené a kvitne omnoho menej rastlín ako v minulom roku.

Spiatočnú cestu nemám chuť absolvovať opäť po rozpálených uliciach Devínskej novej Vsi a tak nakoniec schádzam na parkovisko dolu strmým chodníkom popri brale Slovinec.

Flóra a fauna

Po 3 hodinách slnečného kúpeľa na Sandbergu som konečne pri aute, ktoré sa márne snažím aspoň trochu vyvetrať. Rozumnejšie je naštartovať a s oknami do korán frčať preč. Na budúce sem určite prídem na jar, tak ako som to mal v pláne už tento rok. Tu si môžete pozrieť ako bolo na Sandbergu a Weitovom lome presne pred rokom.

Posledná aktualizácia 20. august 2017

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 1851 x|