Kallima Blog

10 apr
2019

Šafrany pod Veľkým Rozsutcom

V Malej Fatre pod Veľkým Rozsutcom je miestami snehu ešte neúrekom, ale na miestach kde sa roztopil, práve kvitnú tisíce šafranov karpatských. Vybrali sme sa dnes za nimi zo Štefanovej, cez Šlahorku, do Medziholia, aby sme si vychutnali neopakovateľnú nádheru, ktorú ponúka práve sa prebúdzajúca jarná príroda, vysoko v horách. Keďže na Veľký Rozsutec momentálne platí sezónna uzávera, okrem nás tu nebolo nikoho.

Miestami v chôdzi prekážajú popadané stromy, ale v skutočnosti to nie je nič mimoriadne a takmer pod Veľkým Rozsutcom sú už na chodníku aj posledné zvyšky snehu.

Po poslednej preliezačke ponad popadané stromy a konáre, sme takmer v sedle Medziholie, kde je už miestami celkom slušne snehu, ale časti lúk sú úplne holé a mokré z topiaceho sa snehu.

Objavujú sa prvé snežienky, v našom prípade naozaj v tomto roku prvé v prírode, záružlie, veternice, krivce a šafrany.

Sú všade, niektoré krásne rozkvitnuté, ale väčšina ešte len nesmelo vykúka spomedzi suchej trávy. Je to balzam pre oči a dušu. Celú tú nádheru pod majestátnym Veľkým Rozsutcom, len my, hory a rozkvitnuté kvety, si vychutnávame plnými dúškami a vôbec sa nám nechce opustiť toto nádherné miesto.

Viditeľnosť do diaľky nie je najlepšia, napriek takmer jasnej oblohe, ktorá sa postupne od juhu zaťahuje tmavými chmárami. Je čas pomýšľať na návrat.

Ešte zopár kvitnúcich rastlín zo spiatočnej cesty z Medziholia do Štefanovej, ...

... kam sa vraciame, takmer po 6 hodinách túlania sa po prebúdzajúcej sa Malej Fatre.

Posledná aktualizácia 20. júna 2019

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 813 x|