Kallima Blog

27 jún
2015

Rezervácia na konci sveta

Po doobedňajšom mrholení nakoniec radar Meteopressu dával prísľub, že popoludní bude pár hodín celkom pekne a oplatí sa spraviť malú exkurziu do prírody. Voľba padla na prírodnú rezerváciu Záhradská, nachádzajúcu sa neďaleko Starej Turej, v Bielych Karpatoch, rovno pod Javorinou. Z informácií na internete sa dalo zistiť, že by tu mali rásť 3 druhy kruštíkov ako aj ďalšie zaujímavé vlhkomilné rastliny. Po asi 18 km, tento krát pánskej jazdy, nechávam auto stáť pod stromom neďaleko konca sveta (presnejšie neďaleko krčmičky “Na konci sveta“ ). V aute mám pre istou pripravené rezervné topánky, ak by môj prieskum nedopadol šťastne a ja by som skončil v nejakej hlbšej bačorine, pri hľadaní živých pokladov našej prírody.

Od auta už idem po svojich po asfaltovej ceste smerom do lesa. Po krátkej chôdzi musím prekonať malý potôčik a pri tabuli označujúcej prírodnú rezerváciu (bez názvu) zostávam stáť v nemom úžase. Rezervácia je úplne celá pokosená! Počítal som so všetkými možnými alternatívami okrem tejto. Namiesto kvitnúcich rastlín je všade dôkladne vykosené strnisko a pri potoku hromady zožltnutých zhrabaných rastlín z rezervácie. Viem, o rezerváciu sa treba starať a pravidelne ju každoročne kosiť a odstraňovať nálety nežiaducich drevín, ale v polovici júna (podľa kôp zvädnutých rastlín to tak približne vychádza), keď je všetko v plnom kvete, to nedáva zmysel. No, aspoň si budem poriadne vidieť pod nohy a nehrozí mi čľupnutie do niektorej z barín močariska.

Prírodná rezervácia Záhradská

Rezervácia ma rozlohu niečo cez 1 ha a predstavuje úzky nezalesnený rovinatý pás nachádzajúci sa na ľavej strane potoka. Tento pás je v skutočnosti malé močarisko – nivná slatina, intenzívne podmáčaná vápenatými (penovcovými - travertínovými) prameňmi. Po ľavej strane táto vlhká lúka prechádza do strmého svahu, ktorý je po niekoľkých metroch lemovaný lesom. Prirodzene, z orchideí som nenašiel ani jednu rastlinku, ale zopár zaujímavých rastlín a zástupcov hmyzu sa mi nakoniec podarilo vidieť tesne pri potoku a potom hore na svahu pri lese. Nakoniec ani moja meteorologická predpoveď mi akosi nevyšla, pretože už od prvých minút pobytu v rezervácii ma sprevádzali kvapky vody z prevaľujúcich sa mrakov na oblohe.

Odchádzam sklamaný a rozčarovaný. Nakoniec som aspoň dostal vysvetlenie priamo od pracovníkov správy CHKO Biele Karpaty, ktorí sem pri mojom odchode prišli na kontrolu, prečo je rezervácia už pokosená. S kosením sú každoročné problémy a mnohokrát sa najmä v minulosti stalo, že rezervácia zostala nepokosená, alebo sa kosila až v septembri. V tomto roku sa ponúkla možnosť, síce nie v najvhodnejšom čase, ale bolo vhodné ju využiť. Takýto ojedinelý zásah rastlinám predsa neublíži, najmä ak sa nebude opakovať pravidelne.

Flóra a fauna v PR Záhradská

 

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 2082 x|