Kallima Blog

17 dec
2016

Predvianočná Javorina

Dnešný prísľub pekného počasia ma opäť vylákal do Bielych Karpát. Tentokrát to bola neskrátená sólo túra na Veľkú Javorinu zo Starej Myjavy a späť. Ak sa chcem k autu vrátiť pred úplným zotmením, mám k dispozícii zhruba 7 hodín, čo by malo stačiť vrátane nevyhnutných zastávok na doplnenie energie a fotografovanie.

Tu v Starej Myjave je polojasno a prakticky bez snehu. Na Javorinu pôjdem po červenej značke cez Lipovčeky, kam sa rýchlo dostanem v dnešnom mrazivom počasí (-4,5 °C) priamo od hrádze vodnej nádrže a prvým zahrievacím stúpaním lesom.

Aj tu nad Starou Myjavou, je len symbolický snehový poprašok, sneh začína pribúdať až od Hrabiny nad lyžiarskym strediskom, ale je ho málo, len pár cm.

Počasie je zatiaľ nádherné, na modrej oblohe sa sem tam prevaľujú pekné oblaky, po mierne zasneženej ceste sa nešmýka a za necelú hodinku som na križovatke pri Hamovaní. Tu červená značka križuje strategickú cestu z Kúbíkovho vrchu do Prídolia, odkiaľ tiež vedie zelená značka na hrebeň Bielych Karpát priamo k Dibrovovmu pomníku.

Na Vrchu slobodných 687 m n. m. sa už objavuje prvá inovať, ale snehu je aj tu stále málo. Vyzerá to tak, že od napadnutia posledných pár cm snehu tadiaľto nikto neprešiel, sú tu len stopy lesnej zveri.

Po necelých 2 hodinách som už na Čupci 819 m n. m., kde je inovať omnoho krajšia. Asi tu aj poriadne mrzne, pretože prsty v tenkých foto-rukaviciach si už ani necítim.

Z Čupca je to miernym klesaním už len kúsok k Dibrovovmu pomníku. Ešte pred ním sa k červenej značke pripája zelená z Kubíkovho vrchu a o niečo skôr sa objavujú aj prvé stopy ľudí, dokonca aj prvé pokusy na bežkách.

Od Dibrovovho pomníka ma čakajú ešte dve strmšie stúpania, na Durdu a posledné krátke, od križovatky do Strání, ktorým sa dostanem na odlesnený hrebeň Veľkej Javoriny.

Tu sa už ide veľmi zle, ale horšie to bude asi naspäť. Snehu je na chodníku stále málo, navyše pokrýva klzké ľadové plochy, ako aj zmrznuté hrudy zeme a ľadu, ktoré po poslednom oteplení vytvorili lesné stroje, čím pekný turistický chodník po hrebeni prakticky zničili.

Stromy na stúpaní od križovatky do Strání sú bez námrazy, naopak na odlesnenom hrebeni Veľkej Javoriny je na stromoch nádherná inovať, snehu miestami aj 20 cm a bežkári tu majú už vyjazdený svoj okruh.

Počasie je priam ukážkové, nádherná modrá obloha, na exponovaných miestach hrejúce slnko síce pomaly námrazu na stromoch likviduje a zaujímavá je aj inverzia i keď nie je úplne ukážková.

Do diaľky sú úžasné výhľady. Juhovýchodným smerom v diaľke nad mrakmi vykúka hrebeň Považského Inovca, na východe zas Malá a Veľká Fatra. Rozpoznateľný je Malý, Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň a Martinské hole. Pred Kľakom je zreteľný Strážov a vpravo od neho asi Vápeč. Severným smerom v diaľke nad mrakmi zas vykúkajú vrcholky Moravsko-sliezskych Beskýd.

Počasie ma láka zostať tu dlhšie, ale čas je neúprosný, je jedna hodina popoludní a ja sa musím vydať na spiatočnú cestu, aby som nemusel ísť po zľadovatenom povrchu v lese po tme a s čelovkou.

Ešte si vychutnávam posledné výhľady do diaľky, tentokrát juhozápadným smerom na Čupec a Hradisko nad Javorníkom. Naspäť pôjdem cez Kubíkov vrch a Krúžok, aby som aspoň časť dnešnej túry šiel inou cestou.

Klesania ku križovatke do Strání a z Durdy napriek pôvodným obavám boli bezproblémové, zato chodník k Šibenickému a Kubíkovmu vrchu bol zľadovatený a navyše pokrytý snehom.

Z Kubíkovho vrchu cez Krúžok na Starú Myjavu ma čakajú ešte asi 4 km prevažne po rovinke a dolu kopcom. Snehu je stále menej a ide sa oveľa ľahšie ako pred dvoma týždňami, keď tu bolo asi 15 cm snehu a chodník nebol prešliapaný. Na poslednom krátkom úseku klesania k ceste od lyžiarskeho strediska je poľadovica. Geo Tracker, ktorý používam na záznam trasy, vypínam v Starej Myjave približne po 7 hodinách záznamu a 21,5 km chôdze. O pol piatej už popíjam doma horúcu kávu a čaj, spokojný s dnešnou predvianočnou prechádzkou po Bielych Karpatoch.

Posledná aktualizácia 28. decembra 2016

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 1146 x|