Kallima Blog

29 apr
2018

PR Šujské rašelinisko

Tentokrát odchádzame zo Žiliny cez Rajec, aby sme si spravili krátku zastávku v prírodnej rezervácii Šujské rašelinisko. Mohla by už kvitnúť vachta trojlistá, prípadne iné vzácne rastliny. Tak uvidíme čo sa nám podarí nájsť.

Rezervácia, ktorú miestni nazývajú Čierne blato, je neveľká, má asi 10 ha, jej územím sa hadia dva meandrujúce potôčiky, ktoré miestami vytvárajú menšie jazierka a po jej okraji tečie rieka Rajčianka. Tieto vodné toky sú zásobárňou vody biotopu s čiernou rašelinou, s vápnomilnými slatinnými spoločenstvami.

Človek neznalý prostredia má ale problém vôbec trafiť k rezervácii, ktorá je označená zošuntelou plechovou tabuľkou, bez akýchkoľvek informačných údajov.

Je pomerne sucho, tak nemáme problém poprechádzať sa takmer po celej ploche rezervácie. Z veľkej časti je porastená trsťou obyčajnou, ale na nezarastených plochách nachádzame aj rastliny, kvôli ktorým sme sem prišli.

Z okraja rezervácie sa otvárajú pekné pohľady na blízke Vraniny, ako aj na majestátny Kľak v Lúčanskej Malej Fatre.

Na ceste domov si robíme ešte dve krátke zastavenia. Najskôr vo Fačkove, aby sme si vychutnali netradičný pohľad na pekne osvietený Kľak a nakoniec nad Zliechovom.

Posledná aktualizácia 24. apríla 2019

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 597 x|