Kallima Blog

10 máj
2017

Po mrazivej noci...

... som bol veľmi zvedavý ako dopadli orchidey na Mníchovej úboči - malej prírodnej pamiatke na Myjavskej pahorkatine, s výskytom vzácnych druhov teplomilnej flóry.

Neďaleko nepoužívanej železničnej trate, ktorá je mojou hlavnou prístupovou trasou k PP Mníchova úboč a neďalekej PP Kyseľová, práve kvitne klokoč perovitý - Staphylea pinnata L. Často sa pestuje aj v parkoch a záhradách. Zo semien sa vyrábajú rôzne ozdobné predmety a v minulosti aj ružence.

Predpoveď meteorológov sa splnila, v noci mrzlo a tu si to najviac odniesli vstavače purpurové. Takto dopadli všetky, rastúce na otvorenom priestore nechránenej lúky, podobne ako vlani v apríli.

Stromy poskytli dostatočnú ochranu a v lese na viacerých miestach kvitlo niekoľko desiatok mohutných vstavačov purpurových.

Na Mníchovej úboči sa vyskytuje aj niekoľko jedincov stále vzácnejšieho červenohlava obyčajného - Anacamptis morio (syn: Orchis morio), ktorým mráz až toľko neublížil.

Veternice lesné - Anemone sylvestris L. prežili mrazivú noc bez akýchkoľvek škôd.

Neďaleko skalného zrázu ma čakalo najväčšie prekvapenie dnešného dňa - neotinea trojzubá - Neotinea tridentata, orchidea ktorú som tu doteraz nenašiel. Po tomto náleze som podrobne prehľadával najbližšie okolie, ale neúspešne.

Vstavač vojenský - Orchis militaris L. sa krčí pod mohutným exemplárom vstavača purpurového - Orchis purpurea Huds, alebo jeho kríženca.

Hniezdovky hlístové - Neottia nidus-avis (L.) Rich. preferujú skôr tienisté stanovište, táto rástla v podraste pod stromami.

Mníchova úboč je prekvapujúco lokalita s mimoriadne početnou populáciou vstavača purpurového. Pri zostupe lesom k železničnej trati som nachádzal ďalšie a ďalšie nádherne rozkvitnuté rastliny, ktoré stromy našťastie dostatočne ochránili pred nočným mrazom.

Posledná aktualizácia 13. mája 2017

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 1309 x|