Kallima Blog

10 máj
2014

Opäť Zahrady pod Hájem

NPR Zahrady pod Hájem

Naše malé výpravy za jarnými orchideami pokračujú. Po necelých troch týždňoch sme sa opäť vrátili na malebné lúky pri Velkej nad Veličkou.

Cesnak medvedí - Allium ursinum

Lesy nad rezerváciou sú plné práve kvitnúcich cesnakov medvedích, ktorých charakteristická vôňa sa nesie doďaleka.

Vstavač vojenský - Orchis militaris Vstavač vojenský - Orchis militaris Vstavač vojenský - Orchis militaris Vstavač vojenský - Orchis militaris

Lúky sú už v plnom kvete a najbežnejšou orchideou je vstavač vojenský. Vstavač mužský nachádzame veľmi zriedka a vstavačovec májový je tu priam rarita.

Vstavač mužský poznačený - Orchis mascula subsp. signifera Vstavačovec májový - Dactylorhiza majalis Vemenník dvojlistý - Platanthera bifolia

Naopak dosť nenápadný vemenník dvojlistý je na niektorých, najmä mierne vlhkejších miestach, pomerne hojný.

Päťprstnica obyčajná - Gymnadenia conopsea Päťprstnica - Gymnadenia sp. Päťprstnica - Gymnadenia sp. Päťprstnica - Gymnadenia sp.

Päťprstnice, krásne elegantné orchidey s výraznými súkvetiami práve začínajú kvitnúť.

Pavstavač hlavatý - Traunsteinera globosa

Musím sa priznať, že sa mi akosi ťažko vyslovuje a už sa vôbec neviem stotožniť so slovenským názvom práve rozkvitajúcich pavstavačov hlavatých. Naopak české meno hlavinka horská doslova vystihuje nežnú krásu tejto jarnej orchidey.

Bradáčik vajcovitolistý - Listera ovata

Bradáčik vajcovitolistý vo vysokej tráve takmer nie je vidieť a prakticky už všetky rastliny sú odkvitnuté.

Medunica medovkolistá - Melittis melissophyllum Skorocel prostredný - Plantago media Vičenec vikolistý - Onobrychis viciifolia Čermeľ hrebenitý letný - Melampyrum cristatum subsp. solstitiale Kvetárik dvojtvarý - Misumena vatia

Lúčne kvety sú domovom kvetárikov dvojtvarých - drobných pavúčikov s výrazným pohlavným dimorfizmom, kde číhajú na svoju korisť.

Perlovec malý - Issoria lathonia

Perlovec malý patrí medzi babôčky (Nymphalidae) a je našim najbežnejším perlovcom. Vyskytuje sa najmä v otvorenej krajine na lúkach, stráňach, ale aj v intravilánoch obcí. Je výborným letcom a za fialkou roľnou (Viola arvensis), na ktorej žijú jeho húsenice, je schopný migrovať na veľké vzdialenosti.

NPR Zahrady pod Hájem

Posledná aktualizácia 13. januára 2017

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 2324 x|