2019
K rozhľadni Stratenec
JAVORNÍKY - trasa: Podjavorník (589 m n. m.) - Sedlo pod Stratencom (1013 m n. m.) - Stratenec, pamätník (1055 m n. m.) - Sedlo Gežov (1040 m n. m.) - Stratenec, pamätník (1055 m n. m.) - Sedlo pod Stratencom (1013 m n. m.) - Sedlo Bukovina (985 m n. m.) - Malý Javorník (1019 m n. m.) - Sedlo Adamkov (858 m n. m.) - Stavnička pod zrázom - Podjavorník (589 m n. m.); vzdialenosť 15,44 km; stúpanie 621 m; klesanie 621 m.
Po necelom mesiaci sme opäť v Javorníkoch. Tentokrát je našim cieľom rozhľadňa na Stratenci a ďalej prechádzka po hrebeni až pod Veľký Javorník do sedla Gežov, odkiaľ sa vrátime a cez Stratenec prejdeme na Malý Javorník. Naspäť do Podjavorníka schádzame cez sedlo Adamkov.
Kruštík širokolistý pravý (Epipactis helleborine subsp. helleborine)
Vrch Stratenec (1055 m n. m.)
Rozhľadňa Stratenec
Drevená rozhľadňa na vrchu Stratenec (1055 m n. m.) bola vybudovaná v r. 2008, neďaleko pamätníka Tri kríže, venovanému trom vojakom, ktorí padli počas 2. svetovej vojny, v čase oslobodenia Veľkých Karlovíc. Vyhliadková plošina rozhľadne je vo výške 8 m a mala by ponúkať pekné výhľady na Moravsko-sliezske Beskydy, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy a Malú Fatru. Mala by, ale dnes je výstup na ňu zakázaný, pretože rozhľadňa pomaly chátra a rozpadáva sa.
Pamätník Tri kríže na vrchu Stratenec (1055 m n. m.)
Pohodlná hrebeňovka cez sedlo Gežov na Veľký Javorník pokračuje po hranici medzi Českom a Slovenskou republikou až k horskému priesmyku Makov. V lete je využívaná aj cykloturistami a v zime zas bežkármi.
Veľký Javorník (1072 m n. m.)
Konopnica napuchnutá (Galeopsis tetrahit)
Sedlo Gežov (1040 m n. m.)
Sedlo Bukovina (985 m n. m.)
Malý Javorník (1019 m n. m.)
Sedlo Adamkov (858 m n. m.)
V sedle Adamkov opúšťame modrú turistickú značku a do Podjavorníka sa vraciame po cyklotrase, nepríjemnej, spevnenej ceste, posypanej štrkom a kameňmi.
Stavnička pod zrázom
Kamenná stavnička - protipovodňová kamenná hrádza, je vybudovaná na hornom toku potoka Papradnianka, nad osadou Podjavorník, v lokalite U Šipínca. Momentálne je bez vody a jej hlavný účel spočíva v zachytávaní prívalových vôd z topiaceho sa snehu a prudkých dažďov.
Babôčka bodliaková (Vanessa cardui)
Konopnica úhľadná (Galeopsis speciosa), čerkáč obyčajný (Lysimachia vulgaris)
Fotografie vo väčšom rozlíšení si môžete pozrieť kliknutím na tento odkaz
Posledná aktualizácia 7. júla 2021