Kallima Blog

18 aug
2017

Betlehem Horní Lideč

Po nedávnej túre k Lačnovským skalám sme opäť zavítali na Valašsko. Dnes už máme za sebou výstup k Valašskej Eifelovke - k rozhľadni Vartovna a pri ceste do Střelnej, odkiaľ máme v pláne pozrieť si ešte rozhľadňu Čubův kopec, zastavujeme v Horní Lideči, aby sme navštívili tamojší Česko-Slovenský pohyblivý Betlehem, ktorý vznikol ako spoločný projekt spolufinancovaný z prostriedkov Európskej Únie a zo Slovenska sa na realizácii podieľala partnerská obec Dohňany. Expozícia je umiestnená v peknej stavbe neďaleko kostola sv. Václava a je k nej veľmi ľahký prístup autom.

Česko-Slovenský pohyblivý Betlehem v Horní Lideči dokončili v r. 2011 a na jeho vzniku sa podieľali českí a slovenskí rezbári. Základná myšlienka bola vytvoriť pôsobivú expozíciu, ktorá by predstavovala historické stavby, udalosti, zvyky a staré pôvodné remeslá česko-slovenského pomedzia, ktorej ústrednou témou budú jasličky so Svätou rodinou a narodeným Ježiškom.

Na farebne osvietenej ploche asi 50 m² sa nachádza množstvo drevorezieb historických, alebo architektonicky zaujímavých stavieb Zlínskeho a Trenčianskeho kraja, napr. Velehrad, hrad Buchlov, Hostýn, Radhošť, zámok Bojnice, hrady Beckov, Čachtice, Trenčín, mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle a mnohé iné. Časť betlehema je vyhradená aj dreveným stavbám Valašska z okolia Horní Lideči. Celú expozíciu umocňuje aj mechanické vyhotovenie betlehema, v ktorom je asi 75 postavičiek pohyblivých, prostredníctvom ktorých tak ožívajú staré zvyky a remeslá.

Slová nevystihnú precíznu prácu majstrov rezbárov, tak sa pozerajte, alebo ešte lepšie navštívte betlehem v Horní Lideči, ak budete mať cestu okolo.

Posledná aktualizácia 21. decembra 2018

Autor: Jaroslav Švec
|Zobrazené 593 x|